Żywność funkcjonalna

Spotkałeś się już z pojęciem żywność funkcjonalna? Co to właściwie jest i z czym Ci się kojarzy? Chciałbym przybliżyć odrobinę to pojęcie.

Gdybym miał w jednym zdaniu streścić to pojęcie to powiedziałbym, że żywność funkcjonalna to jest taka żywność, która w pozytywny sposób oddziałuje na funkcjonowanie naszego organizmu.

A tak konkretnie są to pokarmy i napoje o naukowo udowodnionym, korzystnym działaniu zdrowotnym.

Podoba mi się następująca definicja: „żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli udowodniono naukowo jej korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy, który to wpływ polega na poprawie: stanu zdrowia, samopoczucia i/lub zmniejszaniu ryzyka chorób. Żywność ta musi przypominać postacią żywność konwencjonalną i wykazywać korzystne oddziaływanie w ilościach, które oczekuje się, że będą normalnie spożywane z dietą – nie są to tabletki, ani kapsułki, ale część składowa prawidłowej diety”.

Żywność funkcjonalna staje się w ostatnich latach bardzo popularna i polecana przez wielu lekarzy i dietetyków. Może ona pomóc w walce z wieloma chorobami oraz jest pomocna w stanach ogólnego zmęczenia.

Żywność funkcjonalna to prawie w 100% produkty pochodzenia roślinnego. Można wyróżnić cztery rodzaje oddziaływania tej żywności na człowieka. Po pierwsze wpływa bezpośrednio poprzez hamowanie zmian degeneracyjnych ustroju lub działanie lecznicze w przebiegu niektórych schorzeń. Po drugie zwiększa podaż składników odżywczych w stanach fizjologicznych zwiększonego zapotrzebowania, np podczas uprawiania sportu, w czasie ciąży czy też podczas intensywnego wzrostu. Po trzecie jest skladnikiem prawidłowej diety w stanach chorobowych takich jak alergia, nietolerancja pokarmowa czy też cukrzyca. Po czwarte poprawia nastrój oraz zwiększa wydolność psychofizyczną organizmu.

W Polsce żywność funkcjonalna, która spełnia wymogi i jest naukowo potwierdzona nie jest jeszcze popularna i ogólnie dostępna. Od jakiegoś czasu mamy dostępne na naszym rynku produkty firmy Monavie LLC ze Stanów Zjednoczonych, która jest liderem w tej dziedzinie. Firma oferuje soki z 19 owoców, które pochodzą z różnych zakątków świata. Perłą w koronie tych soków jest legendarna jagoda acai.

Zainteresowanych produktem odsyłam na główną stronę firmową oraz na moją stronę poświęconą temu produktowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge