Życie a szachy

życie a szachy
Każdy ma jakieś hobby. Każdy poświęca część swojego czasu na własne zainteresowania. Wielu ludzi, którzy mnie znają, wiedzą, że jednym z głównych moich hobby są SZACHY – gra, która powstała już w VI wieku naszej ery i do dnia dzisiejszego cieszy się ogromną popularnością. Umiejętność gry w szachy zaliczano do SIEDMIU SZTUK, które musiał posiąść każdy mędrzec. Znalazły się one również pośród SIEDMIU CNÓT RYCERSKICH. Umiejętność gry w szachy była wysoce ceniona na dworze królewskim.

Co sprawiło, że ta gra tak bardzo mnie zainteresowała?

Podczas gry każdy ruch jest bardzo ważny, nawet najmniejszy błąd może sprowadzić wielkie kłopoty. To tak jak w życiu. Oczywiście nie da się z życia (oraz z szachów) wyeliminować błędów, one są wpisane w naszą naturę, można jednak starać się wyszukiwać najlepsze z możliwych posunięć, na jakie w danym momencie nas stać.

W szachach trzeba myśleć o kilka ruchów do przodu. Podobnie w życiu musimy sobie zdawać sprawę z tego, co przyniesie nam konkretny nasz czyn, nasze działanie. Oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego, bo życie (jak i przeciwnik w grze szachowej) może nas zaskakiwać.

Nie można grać w szachy bez planowania. Podobnie jest w naszym życiu, bez planu, bez jakiegoś określonego celu, życie staje się puste i chaotyczne.

W szachach trzeba często oceniać pozycję. W życiu jest tak samo, im więcej człowiek się nad sobą zastanawia, tym więcej braków widzi i więcej może w sobie zmienić.

W szachach bez znajomości taktyki i strategii nie wiele się osiągnie. A w życiu? Czy nie jest podobnie?

Oto dlaczego tak lubię tą grę. Jej podobieństwo do ludzkiego życia sprawia, że ucząc się grać w szachy uczymy się żyć.

3 komentarze


  1. świetny artykuł Sławek :) dokładnie … należy mieć cel i podążać ku niemu wytrwale , ktoś powiedział że „Nikt jeszcze nie wygrał partii przez poddanie się” a Augustyn dodaje ,, Dopóki walczysz Jesteś ZWYCIĘZCĄ ,,

    pozdrawiam serdecznie
    Krzysiek Krajewski

  2. Do tego dochodzi jeszcze cierpliwość i wytrwałość. Czasami wystarczy jeden przemyślany ruch, aby zmienić sytuację. Czasami jesteśmy tak blisko wygranej, że wystarczy naprawdę mały krok, a wielu z nas woli zrezygnować.
    Sławek ostatnio opublikował..Biedni i BogaciMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge