Zdrowie przede wszystkim

Zdrowie, czy rzeczywiście jest najważniejsze? Co jeszcze jest warte zachodu? Jak dbać o zdrowie? Czy chodzi tylko  o odpoczynek? Na te i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Nie będę pisał tylko o zdrowiu, ponieważ uważam, że jest to tylko mała cząstka nas samych. Skupię się raczej na czterech najważniejszych sferach naszego życia.

Kiedy czasami zdam sobie sprawę z olbrzymich konsekwencji całkiem małych rzeczy… nie mogę odeprzeć myśli… że małych rzeczy nie ma.

Bruce Barton

Cztery wymiary życia

Wzmacnianie, tego co jest najważniejsze w naszym życiu jest sprawą istotną. A co powinniśmy wzmacniać przede wszystkim? Siebie samych! Abyśmy byli silni, zdrowi i pełni życia musimy wzmacniać cztery wymiary swojej natury: wymiar fizyczny (tutaj znajduje się zdrowie rozumiane potocznie oraz ćwiczenia, odźywianie, kontrola poziomu stresu), wymiar duchowy (jasne wartości, oddanie, studiowanie, medytacje), wymiar umysłowy (czytanie, wizualizowanie, planowanie, pisanie) oraz wymiar społeczno-emocjonalny (służenie, empatia, synergia, wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa). Zdrowie, to wyrażanie wszystkich tych elementów, a dbanie o zdrowie, to prowadzona w mądry sposób regularna i konsekwentna gimnastyka w zakresie każdego z tych wymiarów.

Najważniejszą inwestycją naszego życia jest inwestowanie w siebie. Jesteśmy urządzeniami do naszych własnych działań i aby były one skuteczne, musimy uznać wagę regularnego przeznaczania czasu na odnowę wszystkich czterech wymiarów.

przede wszystkim zdrowieSfera fizyczna

Wymiar fizyczny wymaga od nas dbania o nasze ciało. To znaczy właściwe odżywianie, odpowiedni odpoczynek, oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Gimnastyka powinna się koncentrować na tym, aby wyrabiać w sobie wytrzymałość, elastyczność oraz siłę.

Istotą odnowy fizycznej są regularne ćwiczenia. Program tych ćwiczeń musi być mądrze przygotowany, podobnie jak dieta i aktywny wypoczynek.

Sfera duchowa

Wymiar duchowy, to twoje centrum. To najbardziej prywatny a zarazem najbardziej istotny obszar życia. Ludzie doskonalą tą sferę na wiele różnych sposobów. Wymaga ona zainwestowania czasu. Czas ten nigdy nie jest stracony. Jeżeli poświęcamy czas na odnowę duchową, to budujemy nad nami jakby parasol. Życie duchowe odnawia nas i odświeża. Jeżeli jesteśmy „zdrowi duchowo”, to reszta już jest prosta.

Sfera umysłowa

Rozwój umysłowy i dyscyplina ciągłego uczenia się stanowi o naszym zdrowiu umysłowym. Nauka, ciągłe poszerzanie horyzontów umysłu jest prawdziwą odnową umysłową. Często potrzebna jest samodyscyplina. Warto wyrobić w sobie nawyk czytania dobrych książek. Podobnie pisanie jest znakomitym sposobem na utrzymanie naszego umysłu w zdrowiu. Inną formą może być organizowanie i planowanie.

Sfera społeczno-emocjonalna

Wymiar społeczny oraz emocjonalny są ze sobą ściśle związane, dlatego są omawiane wspólnie. Życie emocjonalne to między innymi manifestacja naszych związków z innymi ludźmi.Nasze relacje z drugim człowiekiem są często emocjonalne. Jeżeli nasze relacje z innymi są chore, to jak możemy mówić, że jesteśmy zdrowi? Odnowa naszych stosunków z ludźmi to dbanie o zdrowie w tej właśnie sferze.

zdrowie przede wszystkim

Równowaga i synergia

Utrzymywanie zdrowia oraz dążenie do zdrowia musi polegać na zrównoważonym odnawianiu się w zakresie każdego z wymienionych wymiarów. Nie możemy zaniedbywać którejś ze sfer, ponieważ odbije się to negatywnie na pozostałych. Równomierne odnawianie stwarza warunki dla synergii. To co robisz, aby poprawić jeden z wymiarów ma pozytywny wpływ na resztę.

Aby zachować pełnię zdrowia musimy posuwać się po wznoszącej się spirali wzrostu i zmiany, spirali ciągłej poprawy. Zawsze będziemy zbierać to co posiejemy. Posuwanie się po wznoszącej spirali wymaga od nas, byśmy się uczyli, zobowiązywali oraz działali na coraz wyższym poziomie. Jeżeli nasze zdrowie i wszystkie omawiane sfery zostawimy same sobie, to wcześniej czy później rozpadną się i zapanuje chaos.

5 komentarzy


  1. Balans jest najważniejszy, czego wiele osób nie rozumie i np. kompletnie poświęca się pracy zaniedbując całą resztę. Co szybko prowadzi do reakcji lancuchowej i pogorszenia sie calego zycia.
    Bożena ostatnio opublikował..Bluszcz na cellulitMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge