Zaufanie – Bankowe konto emocjonalne

Zaufanie to podstawa kontaktów z ludźmi. Jeżeli jestem godny zaufania (wiarygodny), to ludzie chętniej ze mną współpracują. Jeżeli Ty jesteś prawy, wiarygodny i uczciwy, to łatwiej jest Tobie zaufać. Często jest tak, że na zaufanie drugiej osoby trzeba pracować latami. Bywa też tak, że całe zaufanie w oczach innych można stracić z dnia na dzień. Jeśli okazujesz ufność drugiemu człowiekowi, jeżeli okazujesz, że mu ufasz, to dodajesz mu motywacji do działania i bywa tak, że ten obdarzony zaufaniem człowiek bardziej się stara być godnym zaufania.

Jak budować zaufanie? Jak stać się godnym zaufania? Co to jest zaufanie?

Na te pytania można odpowiedzieć wykorzystując bardzo trafną metaforę. Otóż pozwólcie, że porównam zaufanie do Konta w Banku.

Bankowe konto emocji

Nie trzeba chyba wyjaśniać jak funkcjonuje konto oszczędnościowe w banku. Dokonujemy wpłat i wypłat. Im więcej wpłat, tym więcej mamy środków na koncie. Każda wypłata sprawia, że środków nam ubywa.

Podobnie jest z naszym zaufaniem. Im więcej „wpłat” dokonujemy na czyjeś konto zaufania, tym bardziej dana osoba nam ufa. Im więcej „wypłat”, tym mniejsze zaufanie.

Każdy z nas posiada bankowe konto emocjonalne. Jego stan odpowiada jakości stosunków z innymi.

Wpłaty to działania, które budują zaufanie, natomiast wypłaty obniżają poziom zaufania. Cała zabawa polega na tym, aby stan tego konta utrzymywać na poziomie powyżej zera, aby nie mieć „debetu”.

Każdy z nas ma swoją własną walutę. To co dla jednych jest „wpłatą” dla innych może nią nie być. Jeśli chcesz mieć z kimś bliski kontakt powinieneś dbać o częste wkłady na to konto. W ten sposób tworzysz rezerwy, które mogą być wykorzystane w razie kryzysu, ale nie doprowadzą Cię do bankructwa – czyli do zerwania relacji.

Wpłaty i wypłaty

Za każdym razem, gdy popełniasz błąd, gdy sprawiasz drugiej osobie przykrość, unikasz jej, nie masz dla niej czasu, czy też jesteś opryskliwy, krytykujesz, przerzucasz swoje problemy na jej barki, lekceważysz lub obniżasz jej wartość, to z Twojego konta popierana jest kwota (dokonujesz wypłaty). Możesz dojść do takiego momentu, że na Twoim koncie nie ma żadnych depozytów, a związek się kończy, cierpliwość się wyczerpuje.

Dzięki regularnym wkładom (wpłatom) na konto wzmacniasz dobre emocje drugiej osoby, pokazujesz zaangażowanie oraz możesz więcej oczekiwać.

Ciąg dalszy nastąpi

Dlaczego postanowiłem napisać kilka słów o zaufaniu? Często tak bywa, że nasze relacje z innymi zaczynają się psuć i trzeba coś zrobić, aby je naprawić. Bywa też tak, że musimy się zatrzymać i spojrzeć na siebie, bo okazuje się, że inni ludzie zaczynają się od nas odwracać.

Myślę, że metafora Emocjonalnego Konta Bankowego idealnie obrazuje podstawę naszych związków. Jest to jednak dopiero początek i fundament. W dwóch kolejnych wpisach postaram się bardziej przybliżyć ten bardzo ważny temat jakim jest zaufanie. Najpierw zajmę się zaufaniem do siebie i budowaniem wiarygodności. Czyli zaczniemy od wnętrza, od nas samych. Przyjrzymy się sobie i zastanowimy się, co sprawia, że ludzie nam ufają i że sami ufamy sobie. W kolejnym wpisie postaram się opisać „wpłaty”, które zwiększą zaufanie w relacjach między Tobą i innymi ludźmi.

A teraz zachęcam wszystkich do tego, aby spojrzeć na nasze związki z ludźmi właśnie przez pryzmat konta emocjonalnego. Zachęcam aby każdy z nas przyglądał się czy nasze czyny, zachowania, słowa, są wpłatami, czy wypłatami na czyjeś konto emocjonalne. Może warto zastanowić się nad tym jak duży jest depozyt na różnych kontach i czy może już czas dokonać jakiejś większej wpłaty?

22 komentarze


  1. Chyba każdy z nas wie jak to z tym zaufaniem jest. Niestety w pewnych przypadkach o nie bardzo trudno, szczególnie w momencie, gdy na jakieś osobie już się zawiedliśmy. Dlatego w takim przypadku trudno jej zaufać. Wpis ciekawy, jak to będzie w praktyce dopiero zobaczymy, nie nastawiam się, jednak że nagle moje zaufanie zacznie gwałtownie rosnąć i będę bardziej otwarta. Nie chce się znowu przejechać. Świetne porównanie do konta bankowego!
    Igorek ostatnio opublikował..Z czego wynika stale rosnąca ilość rachunkowych biur?My Profile

  2. Zaufanie ii bycie uczciwy wobec innych to najważniejsze w życiu zarówno prywatnym jak i zawodowym.
    Jeśli raz ktoś nadużyje zaufania i zrani to ciężko po raz kolejny zaufać tej osobie.

  3. Dokładnie, zaufanie i konto w banku to wiele wspólnego ale również wiele przeciwieństw. Zaufanie trzeba mieć, jednak trzeba się również o nie starać. To od nas zależy czy będziemy komuś ufać i od nas też zależy czy inni będą ufać nam. Trzeba bowiem zbudować taką formę swojego życia, która będzie to zaufanie budzić.
    Joanna ostatnio opublikował..Biżuteria ze srebraMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge