Wiedzieć gdzie iść

Metafora o słoniu i jeźdźcu idealnie ukazuje jakie procesy psychiczne zachodzą w naszych głowach. Możesz o tym przeczytać w artykule: Nie robimy tego co chcemy. Zapoznaj się proszę z tym artykułem zanim zaczniesz czytać dalej (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś), zrozumiesz o co chodzi z tym słoniem i jeźdźcem.

Teraz nadszedł czas na przedstawienie kilku skutecznych technik, które pomogą nam pozytywnie wpłynąć na ‚słonia’ – emocjonalną część naszego umysłu – tak, aby zechciał iść w podanym przez nas kierunku.

Pierwszy krok to właściwe poinformowanie słonia, gdzie ma iść.

Tak, musimy zacząć od nazwania celu, do którego dążymy. Niby jest to oczywiste i nieraz pewnie czytałeś o tym, jak wyznaczać cele. Ale czy robiłeś to dobrze? Bez wyznaczania celów podróży nic z tego nie będzie, nasz słoń nie ruszy się z miejsca, albo pójdzie tam, gdzie sam będzie chciał, nie koniecznie w kierunku w którym my chcemy.

Ale jak wyznaczać cele, aby były motorem dla słonia? Trzeba to zrobić w taki sposób, aby słoń to zrozumiał. Słoń to proste zwierzę i język jakim się do niego zwracamy też musi być prosty. Jak słoń nie wie gdzie ma iść, gdy nie rozumie, co do niego mówimy, to na pewno się nie ruszy z miejsca. Można znaleźć wiele technik pomocnych w wyznaczeniu celów. Wiele z nich pewnie już sam wypróbowałeś. Ile z nich zadziałało? Pewnie nie wiele. Może nie były one skuteczne, ponieważ słoń ich nie rozumiał, albo były zbyt skomplikowane. Mimo, że tak wiele na ten temat wiemy nadal nie potrafimy właściwie wyznaczać celów tak, aby słoń mógł wiedzieć gdzie ma iść.

Wyznaczanie celów musi pasować do tego, jak myśli nasz słoń. Cały ten proces można uprościć i sprowadzić do czterech podstawowych i koniecznych kroków. Jest to minimum, jakie musi zawierać nasz cel, tak aby był zrozumiały dla naszego słonia, czyli dla tej emocjonalnej, podświadomej części naszego umysłu. Pamiętajmy, że to właśnie ta sfera ma na nas największy wpływ. To nie nasz intelekt i nasza racjonalna sfera tutaj rządzi.

Kroki wyznaczania celów:

1. KIEDY.
Słoń musi wiedzieć, jak długo będzie trwała podróż i ile ma czasu na dotarcie do celu. Tutaj należy się pewne wyjaśnienie. Termin nie może być nierealny i zbyt odległy w czasie, bo słoń nie będzie chciał iść. Dla słonia ważne są nagrody, które otrzyma od razu. Dlatego ważne jest, aby większe cele podzielić na małe kroki i ustalić dla nich realny termin. Tutaj chce też obalić pewien mit, na który często się nabieramy. Wiele książek i mądrych ludzi radzi, aby cele były wielkie i odległe w czasie. Niestety takie podejście jest dla naszego słonia zniechęcające. Słoń, chce konkretów i małych kroczków. Dlatego jak masz jakiś duży cel, to jednocześnie zajmuj się małym krokiem w jego kierunku.
2. OSOBISTY.
Cel musi być sformułowany w pierwszej osobie, musi dotyczyć, mnie konkretnie. Naszego słonia interesuje tylko on sam – to wielki egoista. Dlatego cele, które dotyczą innych ludzi formułuj w taki sposób, aby dotyczyły ciebie. Np gdy chcesz poprawić relacje z szefem, to koncentruj się na sobie, nie na szefie.
3. POZYTYWNY.
Słoń woli wiedzieć, co ma robić, a nie czego ma nie robić. Słoń nie lubi zakazów, krytyki, ostrzeżeń, on woli widzieć, w tym co ma robić, jakąś korzyść, nagrodę, coś pozytywnego. Dlatego zamiast formułować cel ‚… nie palę papierosów…’, lepiej określić to w pozytywny sposób podkreślając korzyści, np. ‚…jestem wolny od nałogu palenia…’ albo ‚… świetnie radzę sobie z utrzymaniem zdrowia.’
4. TU I TERAZ.
Dla słonia liczy się czas teraźniejszy, odległa przyszłość nie ma dla niego znaczenia. Słoń woli najeść się teraz, a nie odraczać posiłek na późniejszy termin, nawet jak będą z tego większe korzyści. Widać to na przykładzie małych dzieci. Gdy postawimy przed dzieckiem cukierka i obiecamy mu, że jak przez godzinę go nie zje, to potem dostanie dwa cukierki, to takie dziecko w większości przypadków będzie wolało od razu zjeść tego jednego i nie ważne będzie, że jak tego nie zrobi to będą większe korzyści. Dlatego formułuj cele w czasie teraźniejszym, w taki sposób, aby od razu dostrzegać nagrodę.

wiedzieć gdzie iść

Te cztery zasady to konieczność i minimum, ale w zupełności wystarczają, aby poprawnie wyznaczyć cel, aby w poprawny sposób słoń mógł wiedzieć gdzie ma iść i aby chciał tam podążać.

Pozwól, że podam kilka właściwie sformułowanych celów, które są dla słonia zrozumiałe:
– Do dnia 10.02.2014 roku znam i posługuje się językiem angielskim na poziomie komunikacyjnym.
– Do dnia 20.09.2015 zarabiam 8 tysięcy zł miesięcznie netto.
– Do dnia 3.01. 2014 systematycznie i codziennie biegam po 15 minut i sprawia mi to przyjemność.
– Do dnia 6.12.2013 jestem wolny od nałogu palenia i w zamian regularnie wychodzę na spacery.

Takie cele są dla słonia zrozumiałe, jasne i konkretne. Jednak to nie wszystko.

Nie wystarczy tylko właściwie wyznaczyć cel podróży, potrzeba czegoś jeszcze, potrzebny jest jeszcze kolejny krok, który opiszę w kolejnym artykule.

 

Teraz mam dla Ciebie małe zadanie.

Wyznacz sobie trzy cele stosując się do podanych czterech wskazówek, które zaproponowałem. Niech to będą cele z różnych sfer twojego życia. Np. niech jeden dotyczy życia zawodowego, kolejny przykładowo związków, a ostatni np. rozwoju osobistego.

 

Pozwól, że na koniec zaproponuje jeszcze kilka ważnych wskazówek odnośnie wyznaczania celów.
1. Niech twoje cele wynikają i niech są zgodne z twoim celem nadrzędnym, z twoją MISJĄ życia. Nawet najlepszy cel, który nie jest zgodny z tym, co dla Ciebie najważniejsze, prawdopodobnie nie będzie zrealizowany. Słoń nie chce robić tego, co nie jest dla niego priorytetem. Dlatego warto określić i napisać sobie deklarację misji.
2. Niech twoje cele będą zgodne z twoimi wartościami i zasadami, jakimi się kierujesz w życiu. Trzeba poznać te wartości, aby nasze cele z nich wynikały i były z nimi zgodne.

Już niebawem więcej na ten temat.

4 komentarze


 1. Wyznaczenie celów jest bardzo ważne. Warto jest wiedzieć co chcemy osiągnąć i wyznaczyć na to czas. Osiągniecie celów długoterminowych wiąże się z dużą samodyscypliną i systematycznością. Wg. można to porównać do budowy domu. Najpierw musimy ułożyć małe cegiełki np. niech to będą lekcje angielskiego, prace domowe, systematyczne nauka w domu. Dopiero z tych cegieł powstanie duża konstrukcja :)
  Masa ostatnio opublikował..Jaki bagażnik rowerowy wybrać?My Profile

  1. Bardzo dobre i trafne porównanie.
   No i masz rację z tą samodyscypliną, jest ona kluczem i podstawą. Często ludzie myślą, że jest im potrzeba motywacja, aby osiągnąć jakiś cel, a tak naprawdę potrzeba jest właśnie samodyscyplina.
   Warto pracować nad tym nawykiem, bo jest to niewątpliwie nawyk.
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Jak skutecznie zmienić nawykMy Profile

 2. Wyznaczanie celów jest bardzo proste tylko w praktyce wykorzystuje tę umiejętność zaledwie 3 procent ludzi. Każdy chciałby mieć pieniądze i być szczęśliwym, a tak na prawdę nic w tym kierunku nie robi. Skupianie się na celach to cecha wybitnych ludzi. Sam fakt ich wyznaczania sprawi, że człowiek staje się szczęśliwszy.
  Ultra Hot ostatnio opublikował..Dlaczego odpowiedzialna gra na automatach online jest tak ważna?My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge