Wdzięczność to krok do szczęścia

Wdzięczność jest kluczem do szczęścia

Prawie żadna sytuacja w życiu nie jest ani całkowicie zła, ani całkowicie dobra. To my dokonujemy selekcji tego, na czym skupiamy swoją uwagę, to my wybieramy to na czym się koncentrujemy. Sami wybieramy swoją życiową postawę. Decydujemy jak pokolorować nasze dni i jaką barwę nadać wydarzeniom. Jeżeli tak jest w rzeczywistości to zamiast koncentrować się na problemach, przeszkodach… o wiele lepiej jest skoncentrować się na tym, za co jesteśmy wdzięczni. To wdzięczność za te dobre fragmenty naszego życia sprawia, że czujemy się szczęśliwymi, to ona koloruje nasze życie tak, że czujemy się szczęśliwi.

Ludzie szczęśliwi zawsze potrafią znaleźć rzeczy przynoszące radość. Jeżeli chcesz być szczęśliwym to staraj się posiąść taką mądrość, która pozwoli ci cieszyć się z tego, co masz. Taka mądrość sprawia, że zamiast szukać szczęścia gdzieś na zewnątrz dostrzegamy je wszędzie i w każdej sytuacji.

Jak zdobywać taką mądrość? Jak uczyć się wdzięczności? Pozwól, że zaproponuję ci małe ćwiczenie, które warto często powtarzać, szczególnie wtedy, gdy okoliczności są dla nas nieprzychylne.

Policz wszystkie swoje błogosławieństwa i wymień je po kolei. Świadomie wylicz wszystko to, za co czujesz wdzięczność. Weź kartkę i ołówek i sporządź listę wszystkich dobrych rzeczy, które – mimo wielu problemów – są twoim udziałem. Potem wyobraź sobie, że są ci one kolejno odbierane i zobacz, jak wyglądałoby bez nich twoje życie. Gdy w pełni zdasz sobie sprawę z pustki, ofiaruj je sobie ponownie, po kolei, a sam się zdziwisz, o ile lepiej się od razu poczujesz. Liczenie błogosławieństw, tego, co dobre, może okazać się niezwykle twórczym ćwiczeniem.

Wdzięczność wystarczy, aby być szczęśliwym

Wszystkiego czego potrzebujesz do szczęścia – już posiadasz. Prawdziwa wielkość przejawia się w radości z tego, co się ma, a nie w trosce o to, że się czegoś jeszcze nie posiada. Im bardziej skupiamy się na braku i na tym czego nie możemy mieć, tym gorzej się czujemy i tym bardziej się boimy o przyszłość.

A co jeżeli wydaje się, że nie mamy za co być wdzięczni? Hmm, czy aby na pewno nie mamy? Jeżeli uważasz, że nic w twoim życiu się nie układa, że nie masz za co być wdzięczny to zadaj sobie kilka pytań, może chociaż jedno z nich uświadomi ci, że jednak jest za co dziękować.

 • Czy twoje podstawowe potrzeby są zaspokojone?
 • Czy masz gdzie mieszkać,  co podać na stół, w co się ubrać?
 • Czy dbasz o swoje marzenia, czy masz jakiś cel w życiu do którego dążysz?
 • Czy jesteś w dobrym zdrowiu?
 • Czy możesz chodzić, mówić, widzieć, słyszeć, czy możesz oddychać, myśleć, marzyć?
 • Czy masz rodzinę, przyjaciół, których kochasz, którzy kochają ciebie?
 • Czy w przeszłości osiągnąłeś jakiś sukces?
 • Czy obudziłeś się dziś rano? Czy żyjesz?

Uświadommy sobie, że możemy być wdzięczni praktycznie za wszystko. Za to, że dzisiaj świeci słońce, za ciekawą rozmowę z jakimś człowiekiem, za dobry dzień, za to, że czegoś się nauczyliśmy, za zwykły uśmiech drugiej osoby, za komplement, za to, że masz ambicję i plany na życie a szczególnie za to, że mamy okazję przeżyć wspaniałe życie na tym świecie.

A co z cierpieniami i bólem? Dobre pytanie. Świat jest tak skonstruowany, że ból i nieszczęścia niestety są częścią życia i nic na to nie poradzimy. Śmierć jest częścią życia i czy nam się to podoba czy nie ludzie umierają, cierpią, odczuwają ból… To część życia. I tak sobie myślę, że właśnie dzięki temu, że możemy uczyć się wdzięczności za to co mamy, pomaga nam przejść przez to wszystko z radością i pogodą ducha. Bez wdzięczności sami sobie utrudniamy – jakże już pełne bólu – życie. Okazujmy wdzięczność za to co mamy, a łatwiej nam będzie dźwigać ciężar życia.

wdziecznosc

Im częściej okazuję wdzięczność,
tym bardziej jestem wdzięczny

Trening czyni mistrza – znamy to powiedzenie. Tak samo jest z naszą wdzięcznością. Im częściej ją praktykujemy, tym czujemy się bardziej wdzięczni i szczęśliwi.  Dlatego zachęcam Cię do codziennego pięciominutowego ćwiczenia. Efekty zobaczysz już po kilku dniach.

 • Wykonuj to ćwiczenia rano lub wieczorem. Rób to w ciszy i w stanie odprężenia. Przypomnij sobie wydarzenia z tego lub poprzedniego dnia, za które możesz być wdzięczny. Potem skieruj się ku rzeczom bardziej ogólnym, takim jak: rodzina, przyjaciele, pasje, plany. Nie zapominaj o drobiazgach.
 • Dziękuj każdego dnia za wszystko co Ci przyjdzie do głowy. Nawet za rzeczy pozornie drobne i mało znaczące. Znajduj coraz więcej powodów do wdzięczności.
 • Rzeczywiście odczuwaj wdzięczność. Powiedz dziękuję i poczuj jak to jest być wdzięcznym. Nad każdą rzeczą zatrzymaj się na chwilkę.
 • Dziękuj również za rzeczy negatywne. Odnajduj w każdej z nich pozytywną lekcję dla siebie. Nawet, jeżeli przytrafiło Ci się coś, co według Ciebie nie zasługuje na wdzięczność, postaraj się znaleźć w tym dobre strony.

To ćwiczenie może bardzo dużo zmienić w twoim życiu. Zmieni przede wszystkim sposób patrzenia na pewne rzeczy i sprawi, że zaczniesz częściej odczuwać pozytywne emocje. Wdzięczność jest źródłem naszej motywacji. Im bardziej czujemy się wdzięczni, tym bardziej chce nam się żyć, działać , uczyć się i tworzyć nowe dzieła.

5 komentarzy


 1. Myślę, że prawdziwa nauka wdzięczności to ciężka droga. Trzeba się dowiedzieć jak dużo się posiada, ale wmawianie sobie czegoś raczej tu nie pomoże.

 2. „To ćwiczenie może bardzo dużo zmienić w twoim życiu. Zmieni przede wszystkim sposób patrzenia na pewne rzeczy i sprawi, że zaczniesz częściej odczuwać pozytywne emocje”
  Dziękuję, bardzo mi to pomogło. Ten artykuł o szczęściu jest dla mnie inspiracją.

 3. Zaczynając nową pracę również miewałam czasem chwile, gdy myślałam, że nic właściwie nie mam i nie mam się również z czego cieszyć. Jeśli jednak człowiek się rozejrzy wokół siebie, tak na prawdę okazuje się, że jest tego całkiem sporo. Warto o tym pamiętać i z tego się cieszyć. Być wdzięcznym, choć to ‚prawie’ to samo.
  Anka ostatnio opublikował..Ubezpieczenie na wypadek choroby – poważne zachorowanieMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge