Skuteczne metody wywierania wpływu Cz.2.

W tym artykule zaprezentuję kolejne metody wywierania wpływu na ludzi. W pierwszej części skupiłem się na charakterze, na tym jak dzięki byciu wzorem dla innych można mieć skuteczny wpływ na drugiego człowieka.
Teraz czas na metody związane z budowaniem zaufania, które jest podstawą dobrych relacji z innymi.

BUDOWANIE ZWIĄZKÓW. Czy rozumiesz i czy ci zależy. ZAUFANIE

9. Dostrzegaj w innych to, co najlepsze.

Ludzie często reagują zgodnie z tym, jak ich traktujemy i jaką mamy o nich opinię. Zawsze, gdy zakładamy, że ktoś działa w dobrej wierze, apelujemy do tego, co w nim najlepsze. Pokładanie w innych wiary wydaje dobre owoce.

10. Staraj się przede wszystkim zrozumieć.

Gdy porozumiewamy się z innymi ludźmi, powinniśmy koncentrować na nich całą swoją uwagę. Patrzmy na sytuację z punktu widzenia naszego rozmówcy. Dopóki ludzie nie poczują, że ich rozumiesz, dopóty nie otworzą się na twój wpływ. Zanim sam zostaniesz zrozumiany, staraj się najpierw zrozumieć innych.

11. Nagradzaj szczere, otwarte zachowania i pytania.

Krytyka, strofowanie, osądzanie zamyka ludzi, sprawia, że inni się wycofują, stają się skryci. Krytyka i osądzanie to największa przeszkoda w osiągnięciu pełnego i szczerego porozumiewania się.

12. Daj znać, że rozumiesz drugą stronę.

Odpowiedzi pełne zrozumienia sprawiają, że coraz lepiej rozumiesz uczucia i problemy. Odpowiedzi takie sprawiają, że rośnie twoja odwaga i budujesz prawdziwe zaufanie.

13. Przejmij inicjatywę, jeżeli jesteś atakowany.

Zawsze staraj się wyjaśniać sytuację, gdy jesteś obrażany. Gdy tego nie robisz będziesz ciągle myślał o grubiaństwie swego rozmówcy i przejmiesz pozycję obronną. Gdy podejmujesz inicjatywę wyjaśniania sytuacji, rób to z pozytywnym nastawieniem. Opisuj swoje uczucia zamiast osądzać (mów gdzie i w jaki sposób cię obrażono).

14. Przyznawaj się do błędów, proś o wybaczenie.

Jeżeli twoje stosunki z innymi ludźmi są napięte, powinieneś przyznać, że chociaż częściowo jest to twoja wina. Ludzie zranieni wycofują się, zamykają się w sobie i umieszczają nas za kratami. Sama poprawa zachowania nie uwalnia nas z tego więzienia. Najlepszym sposobem aby się z niego uwolnić jest przyznanie się do błędów, przeprosiny, prośba o wybaczenie, bez tłumaczenia się, wyjaśniania i prób obrony.

15. Nie bądź partnerem do kłótni.

Zaczepki czy też bezpodstawne oskarżenia niech odbijają się od ciebie jak groch od ściany. Nie odpowiadaj ani nie polemizuj z takimi zachowaniami, ponieważ podsyca to jedynie wrogość i gniew. Nie daj się wciągnąć w kłótnie. Siła niereagowania na prowokację wypływa z wewnętrznego spokoju. Źródłem takiego spokoju jest życie odpowiedzialne i zgodne z sumieniem.

16. Poświęć szczególną uwagę bliskiej osobie.

Stworzenie więzi z bliską nam osobą wymaga więcej szlachetności charakteru, pokory i cierpliwości niż poświęcenie się służbie wielu ludziom. Powinniśmy wygospodarować czas, w którym oddamy się całkowicie tej szczególnej osobie. Praca, różnego rodzaju działalność nie zrekompensuje braków w naszych związkach.

17. Podtrzymuj to, co łączy cię z innymi ludźmi.

Najgłębsza lojalność i najsilniejsze uczucia biorą się z tego, co wspólne, co łączy, a nie z problemów i z tego co dzieli, dlatego odnawiaj nieustannie to wszystko, co łączy cię z rodziną, z przyjaciółmi, znajomymi. Nie ignoruj różnic, ale pamiętaj, że mają one znaczenie drugorzędne.

18. Pozwól najpierw innym mieć wpływ na ciebie.

Gdy druga osoba czuje, że naprawdę się dla ciebie liczy,będzie miała świadomość, że wywarła na ciebie wpływ. Wówczas otworzy się na ciebie. Wpływamy na innych w takim stopniu, w jakim czują oni, że wywierają wpływ na nas.

19. Akceptuj człowieka i jego sytuację.

Zaakceptowanie drugiego człowieka takiego takim jest, to pierwszy krok do zmiany lub rozwoju drugiej osoby. Poczucie akceptacji i wartości uwalnia od potrzeby obrony i pomaga wyzwolić chęć rozwoju. Akceptacja jest potwierdzeniem wewnętrznej wartości drugiej osoby przez uznanie.

Ciąg dalszy nastąpi…

2 komentarze


  1. Gdy porozumiewamy się z innymi ludźmi, powinniśmy koncentrować na nich całą swoją uwagę. Patrzmy na sytuację z punktu widzenia naszego rozmówcy. Dopóki ludzie nie poczują, że ich rozumiesz, dopóty nie otworzą się na twój wpływ. Zanim sam zostaniesz zrozumiany, staraj się najpierw zrozumieć innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge