Skuteczne metody wywierania wpływu Cz.1.

Istnieje wiele różnych metod, dzięki którym możemy wpływać na innych. Niektóre są niezgodne z zasadami etyki. Takimi nie będę się tutaj zajmował. W tym artykule przedstawię trzydzieści różnych, skutecznych metod wpływania na innych z zachowaniem zasad etyki.

Istnieją trzy podstawowe kategorie wywierania wpływu:

1. przykład (modelowanie: inni widzą – kim jesteś i w jaki sposób działasz)
2. budowanie związków  (tworzenie depozytów: inni czują – czy rozumiesz i czy ci zależy)
3. instruowanie (opowiadanie, wyjaśnianie, nauczanie: inni słyszą – to, co im mówisz)

Trzydzieści poniższych metod odpowiada tym trzem kategoriom.

Metody wywierania wpływu: PRZYKŁAD. Pokaż innym kim jesteś. Pokaż, że jesteś WIARYGODNY.

Dając innym przykład postępowania, mamy na nich olbrzymi wpływ. Stajemy się bardziej przekonujący i wiarygodni.

1. Powstrzymuj się od nieprzyjemnych lub negatywnych wypowiedzi.

Jeżeli nie posiadamy przykładu panowania nad sobą z pewnością będziemy wyładowywać nasze frustracje na innych. Musimy znaleźć nowe sposoby na wygrywanie naszych prywatnych bitew. Możemy tego dokonać, gdy znamy dokładnie nasze motywy postępowania, gdy uzyskujemy kontrolę nad sobą, gdy zdobywamy umiejętności powstrzymywania się od impulsywnego sposobu wypowiadania się lub wybuchowych reakcji.

2. Bądź cierpliwy w stosunku do innych.

Nasza niecierpliwość ujawnia się w momentach stresu. Mówimy wówczas rzeczy, które są niezgodne z tym, co naprawdę myślimy. Komunikujemy się wtedy bardziej za pomocą emocji niż słów. Cierpliwość to emocjonalna wytrwałość. Zgadza się z tym, że wszystko przebiega krok po kroku i akceptuje naturalne cykle rozwoju. Nie idzie na skróty. Można ją trenować wykorzystując codzienne sytuacje, takie jak np. czekanie na spóźniającą się osobę lub autobus, słuchanie zwierzeń, gdy akurat mamy inne sprawy na głowie.

3. Dostrzegaj różnicę między tym, kim dana osoba jest, a jej zachowaniem.

Umiejętność rozróżniania pomiędzy tym, jaka dana osoba jest, i jej zachowaniem oraz zdolność komunikowania jej wewnętrznej wartości wypływają w naturalny sposób z naszego poczucia wartości. Szukajmy w ludziach tego co dobre.

4. Udzielaj innym anonimowej pomocy.

Gdy pomagamy innym w anonimowy sposób, wzrasta nasze poczucie wartości i szacunek do siebie samych. Doceniamy wtedy wartość innych ludzi, służąc im bez rozgłosu. Bezinteresowna pomoc była i jest jedną z najskuteczniejszych metod wywierania wpływu na innych ludzi.

5. Wybieraj odpowiedzialność i inicjatywę.

Często brak nam harmonii między tym, co wiemy i tym, co robimy. Nie wybieramy sposobu w jaki chcemy reagować. Taki wybór wymaga od nas uzyskania perspektywy na daną sytuację, a następnie podjęcie decyzji dotyczącej działania. Wybór oznacza podjęcie odpowiedzialności za naszą postawę i zachowanie. Najwyższym stopniem naszej wolności jest prawo i siła decydowania. 

6. Dotrzymuj złożonych obietnic.

Jeżeli chcemy byś bardziej skuteczni i osiągać lepsze rezultaty, musimy składać i dotrzymywać obietnice (zarówno sobie jak i innym). Jest to miara naszej wiary w siebie. Nie powinniśmy jednak składać obietnic, których nie dotrzymamy. Dotrzymywanie złożonych obietnic czyni nas wiarygodnymi.

7. Koncentruj się na tym, na co masz wpływ.

Kiedy skupiamy się na działaniu, które możemy kontrolować, poszerzamy dzięki temu nasz krąg wpływu. Bezpośredni wpływ mamy tylko na siebie, poprzez tworzenie właściwych nawyków. Na innych mamy tylko wpływ pośredni. Są rzeczy na które nie mamy wpływu, możemy wtedy kontrolować nasz sposób reagowania na sytuację i sami decydować, jaki wpływ będzie miał na nas ktoś lub coś z zewnątrz.

8. Żyj zgodnie z prawem Miłości.

Nasz wpływ na innych ludzi będzie większy, jeżeli okażemy im Miłość, gdyż wzbudza ona w ludziach poczucie wewnętrznej wartości i bezpieczeństwa. Nie ufajmy powierzchownym technikom udanych stosunków międzyludzkich ani formułom sukcesu opartym na manipulacji, a nie na prawdziwej miłości.

Ciąg dalszy nastąpi…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge