Siedem nawyków

Spotkałem się z wieloma wspaniałymi książkami dotyczącymi rozwoju osobistego. Wiele z nich jest godne polecenia, inne niestety są jedynie powielaniem opisanych już wcześniej treści. Jest jednak jedna książka, którą uważam za naprawdę godną polecenia. Ta pozycja miała na mnie ogromny wpływ i odmieniła moje podejście do rozwoju. Mam na myśli: „7 nawyków skutecznego działania” nieżyjącego już Stephena R. Coveya. Przeczytałem tą książkę już wiele razy i bardzo lubię do niej wracać, a sam Covey – ojciec i rewelacyjny lider jest dla mnie mentorem.

Postanowiłem napisać kilka słów o tej książce i zachęcić Cię do tego, abyś sam zapoznał się z jej treścią.

7 nawyków skutecznego działania

7 nawyków skutecznego działania to książka dla tych wszystkich, którzy chcą odnieść sukces. Stephen proponuje takie podejście w którym następuje synergia wszystkich najważniejszych sfer naszego życia (praca zawodowa, rodzina, rozwój, odnowa duchowa…). Wiedza Coveya nie jest wyssana z palca, on sam był idealnym przykładem tego, jak można żyć zgodnie z proponowanymi przez niego nawykami, które umożliwiają osiągnięcie harmonijnego rozwoju.

Covey proponuje wykształcenie w sobie siedmiu nawyków, które mogą odmienić nasze życie:

1. Bądź proaktywny
2. Zaczynaj z wizją końca
3. Najpierw rzeczy najważniejsze
4. Myśl w kategoriach wygrana-wygrana
5. Staraj się najpierw zrozumieć, później być zrozumianym
6. Synergia
7. Ostrzenie piły

Pierwszy nawyk oznacza, że powinniśmy wziąć odpowiedzialność za swoje życie i podejmować inicjatywę. Nasze życie zależy przede wszystkim od nas samych, to nie inni są odpowiedzialni za nas, ale my sami, to my decydujemy o naszym życiu, o naszej przyszłości i teraźniejszości.

Drugi nawyk to świadome wyznaczanie kierunku w jakim chcemy podążać, to wizja, cele i kierowanie.  Nie ma sensu zaczynać czegokolwiek, jeżeli nie wiadomo gdzie nas to zaprowadzi.

Trzeci nawyk dotyczy zarządzania (podobnie jak drugi kierowania). Zarządzanie sobą w czasie, zarządzanie swoim życiem powinno być tak organizowane, aby najpierw mieć na względzie to, co jest najistotniejsze dla naszego życia. Covey rozróżnia rzeczy ważne od pilnych. Proponuje, aby to nie rzeczy pilne a właśnie ważne miały priorytet.

Czwarty nawyk dotyczy relacji międzyludzkich (pierwsze trzy nawyki dotyczą budowania niezależności, kolejne trzy dotyczą współzależności). Covey proponuje aby do relacji międzyludzkich podchodzić w ten sposób, aby wszyscy korzystali jak najwięcej. Chodzi tutaj o szukanie „trzeciego wyjścia”, o taką postawę, w której równoważymy odwagę z rozwagą.

Piąty nawyk to nic innego jak nauka efektywnego słuchania drugiego człowieka zanim wyrazi się własne zdanie. Nie jest to proste, ale za to jest bardzo skuteczne.

Szósty nawyk to umiejętność osiągania rozwiązań, które wypracowane wspólnie (współpraca) z innymi ludźmi przynoszą o wiele większe efekty niż, gdyby dane osoby próbowały rozwiązać problem samemu. Chodzi o takie podejście, gdzie 1+1= 3… i więcej. (Nie chodzi o kompromis, w którym każda ze stron coś traci: 1+1=1,5). Nawyk ten zbudowany jest na dwóch poprzednich.

Siódmy, ostatni nawyk to rozwinięcie w sobie umiejętności równomiernego działania w czterech obszarach naszego życia: Duchowym, fizycznym, społecznym i umysłowym. To nawyk odnowy, rozwoju osobistego.

Ogromnie zachęcam do przeczytania tej książki. Książka dostępna jest w wielu polskich księgarniach, nie tylko w wersji papierowej. Możesz również dostać tą książkę w wersji audio, chociażby na tej stronie: 7 nawyków skutecznego działania.

Jeżeli przeczytałeś już tą książkę to zapraszam do dzielenia się wrażeniami.

4 komentarze


  1. Tej książki nie miałem okazji jeszcze czytać, aczkolwiek sądząc po opisie podobne zasady wyznaję. Dokładam więc na listę książek do przeczytania, i w wolnej chwili się za nią wezmę.
    Adrian Bysiak ostatnio opublikował..Ciężarki do felgMy Profile

    1. Opis, który przytoczyłem jest oczywiście wielkim skrótem. Sama książka jest bardzo bogata w wiedzę i porusza olbrzymią ilość tematów. Jak już zapoznasz się z tą pozycją to zapraszam do komentowania.
      Sławek ostatnio opublikował..Bez wkładu własnegoMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge