Pytania kartezjańskie

W tym artykule przedstawię Wam bardzo skuteczne narzędzie. Mowa tutaj o czterech pytaniach, które można wykorzystać między innymi do wyznaczania celów. Służą one przede wszystkim do odkrycia tych ukrytych, nieświadomych motywów, a odpowiedzi na te pytania pozwalają zidentyfikować, gdzie następuje blokada oraz pomagają określić, czy wyznaczony cel jest dla nas naprawdę istotny. Pozwalają ustalić dlaczego brakuje nam motywacji do realizacji danego zadania. W naszym życiu wiele celów rywalizuje ze sobą. Odpowiadając na pytania kartezjańskie rozwiązujemy konflikt i definiujemy co jest ważne, co mniej istotne, jakie następstwa niesie za sobą realizacja celu lub rezygnacja z niego.

A co Kartezjusz ma z tym wspólnego?

kartezjusz

Opracował on układ współrzędnych składający się z czterech ćwiartek. Powstają one poprzez przecięcie się dwóch osi X i Y. Dzięki temu powstają cztery kombinacje: XY, X~Y, ~XY oraz ~X~Y. I właśnie na tej zasadzie skonstruowane są owe pytania.

Taka sama zasada została zastosowana w planowaniu czasu, gdzie określamy dwie zmienne: ważność i pilność (matryca Eisenhowera) i w ten sposób określamy nasze zadania do zrealizowania. Pisałem już o tym w artykule: Zarządzanie sobą w czasie.

Jakie są te pytania kartezjańskie?

Konstrukcja jest jedna, ale pytań może być mnóstwo. Przyjrzyj się poniższej tabeli. Określ dwie zmienne ( Tutaj np możesz określić cel, który chcesz zrealizować – jedna zmienna, oraz korzyści lub straty – druga zmienna). W tabeli znajdziesz przykładowe pytania oraz sposób ich konstruowania.

pytania_kartezjanskie

Przykład zastosowania z krótkim opisem

1. Co by się stało, gdybym osiągnął cel?
Wypisz wszystkie pozytywne rzeczy, które będą miały miejsce po osiągnięciu Twojego celu, marzenia, pragnienia. W ten sposób stworzysz swego rodzaju mentalny obraz przyszłej zmiany.

2. Co by się nie wydarzyło, gdybym osiągnął cel?
Na pierwszy rzut oka wydaje się to niedorzeczne pytanie, ale odpowiadając na nie odkryjesz korzyści jakie wynikają z obecnego stanu rzeczy i co mógłbyś utracić, osiągając nowy cel.

3. Co by się wydarzyło, gdybym nie osiągnął celu?
Odpowiadając na to pytanie tworzysz poczucie dyskomfortu, bólu związanego z brakiem zmiany. To z kolei jest bodźcem, który wzmacnia chęć zrobienia czegoś nowego — realizacji celu.

4. Co by się nie wydarzyło, gdybym nie osiągnął celu?
Pytanie to skłania do refleksji. Co jest dobrego w obecnej sytuacji? Co jest dla mnie ważne, z czego jestem skłonny zrezygnować? Odkrywa prawdziwe motywy, które stoją za postawionym celem. Mała wskazówka — aby wymyślić zadowalającą listę odpowiedzi, podejdź do tego korzystając z Twojej intuicji a nie logiki.

Na zakończenie

Pisząc ten artykuł skupiłem się przede wszystkim na celach i na tym jak te pytania pomagają w ich realizacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podobny schemat zastosować do zupełnie innych zagadnień. Możesz ich użyć np, gdy masz jakiś dylemat, gdy musisz podjąć jakąś decyzję, czy nawet wtedy, gdy nie wiesz jak postąpić w danej sytuacji. Zachęcam do wypróbowania tego narzędzia we własnym życiu. Teraz jest czas na działanie.

3 komentarze


  1. Bardzi ciekawe i pomocnicze:) Zawsze podobało mi się takie podejśćie. Spojrzenie na sprawę z dwóch perspektyw. Wyznaczamy sobie cel i wiemy jakie konsekwencje przyniesie jego realizacja jak i uświadamiamy sobie co się stanie gdy odpuścimy. Pozwala to na całościowe zrozumienie tego na czym nam tak naprawdę zależy:)
    Ziemowit Janaszek ostatnio opublikował..Dorwałem Świętego Mikołaja!!!My Profile

  2. Nie wiem skąd pochodzi ilustracja pytań wpisanych w ćwiartki układu kartezjańskiego. Tę samą (nie taką samą) ilustrację przedstawiono nam na zajęciach na uczelni. Prawa autorskie to jednak problem poboczny. Większy, problemem jest to, że zamieniono 3 z 4. Treść pytania jest we właściwym miejscu ale numeracja zła.

    Jeśli powołujemy się na matematyka to wypadałoby zasad matematycznych przestrzegać. W szkole podstawowej jest już informacja że ćwiartki numeruje się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge