Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości to jedna z najważniejszych cech naszego charakteru. Cecha ta jest często źle rozumiana, dlatego postanowiłem podzielić się z Wami, jak ja rozumiem tą cechę. Gdybym miał opisać w kilku słowach, co to jest poczucie własnej wartości to ująłbym to mniej więcej tak: Poczucie własnej wartości to wdrukowane do naszej podświadomości pozytywne informacje o sobie. To miłość oraz szacunek do siebie samego. To świadomość, że zasługujemy na to, co najlepsze oraz wiedza, że potrafimy coś osiągnąć, że jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu.

Miłość do siebie samego

Człowiek z wysokim poczuciem własnej wartości przede wszystkim kocha samego siebie. Co to znaczy? To znaczy, że traktuje siebie tak, jak należy. Przede wszystkim wymaga od siebie więcej oraz dba o swój rozwój. Kochać siebie to troska o wszystkie sfery swojego życia. To dbanie o swoje zdrowie o swoje ciało – zdrowe odżywianie, gimnastyka, odpowiednia ilość snu itp. To również dbanie o swoje życie emocjonalne, to troska o pozytywne emocje oraz kontrola nad emocjami, które źle rozumiane mogą nam zaszkodzić – np stres. To również dbanie o swój intelekt – uczenie się oraz odpoczynek. Kochać siebie to również dbanie o swoje życie duchowe o swoje wartości.

Szacunek do siebie

Szacunek do siebie wiąże się przede wszystkim z poczuciem godności. Ktoś, kto czuje się godny traktuje siebie i innych z należytym szacunkiem. Godność to rodzaj szlachetnej dumy. Religia chrześcijańska uczy, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, już z tego wynika, że człowiekowi należy się szacunek i że posiana już w sobie godność. I to już wystarczy, aby każdy człowiek miał prawo do godności, do godnego traktowania, aby to czuł .

Dobrze wiemy jak to wygląda w życiu. Często nasza godność jest naruszana i dlatego istnieje konflikt między jednostkami a społeczeństwem, firmami, grupami osób.

Człowiek, z wysokim poczuciem własnej wartości zdaje sobie sprawę ze swojej wewnętrznej godności i nie musi się domagać godnego traktowania. Nawet wtedy, gdy ktoś narusza jego godność, potrafi on zachować tą godność we własnym wnętrzu.

Szanować siebie to m.in. nie pozwalanie na niszczenie przez kogoś naszego ciała, nie pozwalanie sobie na to, aby ktoś nas bił. To nie pozwalanie sobie na używanie w stosunku do nas obraźliwych, poniżających słów (oczywiście sami też nie używamy). Szanować siebie to wymagać od swojego intelektu jak najwięcej, to wykonywanie wszystkiego jak najlepiej potrafimy. Szanowanie siebie, to współpraca z własną duchowością.

poczucie wartosci

Wiem, że potrafię

Chodzi tutaj o wysoką samoocenę. Ludzie często mylą wysoką samoocenę właśnie z poczuciem własnej wartości czy też z pewnością siebie. Myślę, że wysoka samoocena jest jedynie częścią poczucia własnej wartości. Na pytanie czy można przesadzić z wysoką samooceną – powinniśmy odpowiedzieć: tak. Natomiast nie można przesadzić w poczuciu własnej wartości.

W wysokiej samoocenie nie chodzi o to aby być lepszymi od innych, chodzi raczej o to, aby posiadać rozmaite umiejętności i cechy w sobie. Chodzi o wpisanie pozytywnych – prawdziwych informacji o sobie do naszej podświadomości. To tutaj jest miejsce na takie sformułowania jak np. jestem przystojny, potrafię świetnie komunikować się z ludźmi, potrafię grać na gitarze itp.

Trzeba uważać, bo samoocena może być zawyżona w jakimś obszarze. Nie musimy być we wszystkim bardzo dobrzy. Braki w jakiejś dziedzinie nie świadczą, że nie możemy być dobrzy w czymś innym. Samoocena nam nie spadnie, gdy przyznamy się przed sobą, że czegoś nie potrafimy, spadnie natomiast wtedy, gdy nie będziemy robić rzeczy, które powinniśmy robić, które są naszymi zasadami i wartościami. Gdy oszukujemy, nie dotrzymujemy obietnic itp, to krzywdzimy siebie samych poprzez obniżanie naszej samooceny. Próbujemy wtedy się upiększać i obwiniać innych twierdząc, że wszyscy tak postępują. Nic tak nie obniża samooceny jak właśnie brak uczciwości albo nierobienie czegoś, co wiemy, że robić trzeba.

Właściwa samoocena jest bardzo ważną częścią poczucia własnej wartości, nie może istnieć osobno i sama w sobie nie wystarczy i odwrotnie, Wysokie poczucie własnej wartości nigdy nie będzie „wysokie” bez właściwej samooceny.

Zasługuję na…

Z Poczuciem własnej wartości wiąże się świadomość tego, że zasługujemy na to, co najlepsze. Zasługiwać to znaczy, że nie trzeba się o to starać bardziej niż normalnie. To znaczy, że nie muszę zasłużyć, ponieważ już zasługuję. Nie muszę zasłużyć sobie na czyjąś miłość, bo już na nią zasługuję.

Człowiek, który ma poczucie własnej wartości wie, że zasługuje na wszystko, czego pragnie,

Jak budować poczucie własnej wartości

Przejdźmy do praktyki. Nie wystarczy wiedzieć czym jest ta cecha, aby ją posiąść, trzeba praktyki i ćwiczeń. Przedstawię Wam kilka takich praktyk i zadań do wykonania. Każdy, kto chce zwiększyć poczucie swojej wartości powinien poważnie potraktować te ćwiczenia.

 1. Pierwsze zadanie jakie mam dla was to przez najbliższy miesiąc (30 dni) postaraj się codziennie pochwalić siebie samego przed kimś, lub przed sobą samym. Powiedz, lub zapisz coś dobrego na swój temat.
 2. Zrób listę co najmniej dziesięciu rzeczy, które robisz, a które świadczą o tym, że kochasz siebie oraz dziesięciu rzeczy, które robisz, a świadczą o tym, że siebie nie kochasz.
 3. Przez jeden dzień przyglądaj się sobie i szczególnie temu co robisz i zadawaj sobie pytanie, czy to jest objaw miłości do siebie samego?
 4. Dokończ na dziesięć sposobów zdanie: „Szanuję siebie, zatem……” Powtarzaj tą czynność jak najczęściej. Zrób to samo również ze zdaniami: „Kocham siebie, ponieważ…….„, „Wiem, że potrafię………„, „Zasługuję na……..„.
 5. Zrób listę minimum dziesięciu sukcesów, które odniosłeś w życiu. Przez kolejne 30 dni czytaj tą listę przynajmniej raz dziennie oraz uzupełniaj ją o nowe sukcesy.
 6. Zrób listę swoich pozytywnych cech i innych pozytywnych informacji na swój temat. Również tą listę przeglądaj codziennie przez co najmniej 30 dni.
 7. Zorganizuj sobie od czasu do czasu tak zwany „dzień dobroci dla…..”. Niech to będzie dzień poświęcony dla Ciebie i niech będzie on tak zorganizowany, abyś czuł się świetnie sam ze sobą. Ja taki dzień mogę nazwać np. „Dzień dobroci dla Sławka”.
 8. Wykonaj następujące ćwiczenie: Idąc chodnikiem idź tak, aby wszyscy ustępowali Ci miejsca. Trzeba wyzwolić w sobie taką pewność siebie, która ostrzeże innych: uwaga ja idę! Nie będziemy niebezpieczni dla innych. I nie potrącimy nikogo. To nasza pewność siebie, nasza energia będzie powodowała, że inni nieświadomie będą dawać nam przestrzeń. Może nie wyjść za pierwszym razem.

Ostatnie ćwiczenie podsumowujące. Powtarzajmy jak najczęściej następujące rzeczy:

 • Robimy i czytamy listę pozytywnych informacji na własny temat.
 • Nie mówimy o sobie niedobrze (nie używamy zwłaszcza niedobrych słów)
  Jak najczęściej mówimy o sobie dobrze, chwalimy się.
 • Z wdzięcznością przyjmujemy komplementy.
 • Mówimy komplementy innym ludziom, szukamy w nich dobrych cech, właściwych zachowań
 • Dbamy o higienę i wygląd.
 • Mówimy do siebie jaknajczęściej: Kocham siebie i szanuję. Wiem, że potrafię i zasługuję.
 • Jesteśmy uczciwi i spójni wewnętrznie (myślę to samo co mówię i robię to, co myślę).
 • Czytamy wartościową literaturę i książki motywacyjne.
 • Wychwalamy własne sukcesy i sukcesy innych.
 • Traktujemy swoje ciało z uwagą i miłością.
 • Uśmiechamy się do siebie.
 • Sięgamy po nowe doświadczenia, po nową wiedzę; zdobywamy nowe umiejętności.
 • Od czasu do czasu powtarzamy ćwiczenie „Uwaga idę” i utwierdzamy się w posiadanej sile własnej energii.
 • Zaczynamy dzień jakimś sukcesem – na przykład wczesnym wstawaniem!
 • Nie pozwalamy ludziom mówić o sobie niedobrze, podnosić głos, przezywać.
 • Nie zadajemy  się z ludźmi, którzy nas niszczą albo ściągają w dół.
 • Pracujemy nad wybaczeniem sobie tego, co zrobiło się w życiu niedobrego lub niemądrego, jeśli można to naprawić, naprawiamy; wybaczamy innym.
 • Pomagamy budować poczucie własnej wartości innym.
 • Korzystamy we własnym rozwoju ze szkoleń i doświadczenia innych.

 

10 komentarzy


 1. Ciekawe ćwiczenia, myślę, że poczucie własnej wartości pomaga w realizowaniu celów naukowych i zawodowych.

  1. Jak najbardziej pomaga. W poczuciu własnej wartości znajduje się nasza samoocena oraz pewność siebie. Zachęcam do budowania w sobie tego poczucia. Z pewnością wypracowanie sobie tej cechy przyniesie każdemu wiele korzyści. Dlatego zachęcam do przerobienia podanych ćwiczeń.
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Metoda na Pewność SiebieMy Profile

 2. Jedną z form samoakceptacji, która pozwoli na uświadomienie swojej wartości jest videoblog. Działając na przekór swoim kompleksom i często złej samooceny, możemy pozbyć się tego problemu. Innymi słowy, zacznij robić to czego się boisz najbardziej. Pokaż się ludziom, oni cię ocenią, a ocena pozytywna powinna przyjść szybko. Warto liczyć na przyjaciół, tych prawdziwych. Tak Mi się wydaje.

  1. Zgadzam się z tym, że robienie tego, czego się boimy może nas wzmocnić i dodać poczucia własnej wartości. Problem może być wtedy, gdy nie podołamy i postawimy poprzeczkę za wysoko. Odniesiemy porażkę i nasze poczucie własnej wartości może ucierpieć. Dlatego trzeba być rozsądnym z wyzwaniami.
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Diagnoza poprzedza receptęMy Profile

 3. Potwierdzam, zbyt wysoko postawiona poprzeczka może nas mocno zdemotywować. Warto postawić sobie jakiś główny cel, rozbić go na mniejsze i po kolei wdrażać w życie małymi kroczkami. Jest to zdecydowanie lepsze. Osiągając małe sukcesy masz motywację piąć się na sam szczyt.

 4. Świetny artykuł. Myslę że poczucie własnej wartości to podstawa samorealizacji. Ludzie mający niskie mniemanie o sobie czesto sami ograniczają sobie dostęp do rozwoju.

 5. Jedną z moich metod może nie na tyle poprawę wartości co samopoczucia i pewności siebie w rozmowach nie tylko biznesowych, jest noszenie z sobą większej gotówki.
  To naprawdę działa

 6. Powiem od siebie ze niekoniecznie zgadzam sie ze wszystkimi wymienionymi zasadami
  Uwazam źe mam wysokie poczucie własnej wartosci które bynajmniej nie powstało z pochwał innych bo te choc miłe nie sa mi konieczne .
  Moje poczucie wartosci nie bierze sie z tego ze czytam poradniki na ten temat i staram się je wcielic w życie wręcz przeciwnie gdy przeczytam porównuje to ze swoim postępowanie i zdarza sie że podaję własne
  Kiedyś byłam osobą z drugiego planu pomocna ,chętna ale niestety niedoceniana .Doswiadczyłam niesłusznych ponizeń w szkole w życiu osobistym i wiele sprzeciwów .miałam tez wiele kłód pod nogami.Pozostawiona sama sobie w sytuacjach trudnych i dla niektórych przegranych niedorozwiazania właśnie poprzez brak wiary ja brałam dodatkową siłe wewnetrzną że dam rady i nigdy sie nie poddam .I nie udowadniam światu tylko sobie.Zawsze byłam sumienna i pracowita z załozonymi celami a jak cos sobie zaplanowałam to musiałam to osiągnąć,Nie majac pracy ani pieniędzy nie marzyłam a chciałam mieć i tak wytrwale przez lata az osiągnęłam zamierzony cel.Poczucie wartości to wg mnie jest to samodzielność ,wytrwałaość ,dążenie ,własne działanie ,ciężka praca i na konieć zadowolenie z osiagnięcia zamierzonych celów.jestem przeciętną zwykłą osobą ale jak spojrzę w lustro jestem z siebie dumna zadowolona Z każdej trudności widzę co najmniej 3 wyjscia i uważam że nie ma rzeczy niemozliwych.Błędem jest wychwalanie dzieci przez rodziców ponad niebiosa bez powodu to w dorosłości prowadzi do niezaradnosci i nieradzenia sobie z problemami załamań depresji nałogów a nawet katastrofy i odbierania życia.Nie wmawiajmy nikomu jaki ma być pokażmy to swoim postępowaniem .W wielu przypadkaćh zachowania tłumaczy sie genami ja uwazam że szczególnie nasladownictwem niewłasciwych osób z otoczenia .Brakiem rozsądku i niewłasciwym wyborom .Mnie nauczyła dobroci i właściwego uczciwego postępowania i mówienia prawdy babcia i to dzieki niej jestem dzisiaj sobą zadowolona z siebie .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge