Po co, dlaczego

Poznałeś już pierwszy krok, jaki jest potrzebny, aby słoń z naszej metafory o słoniu i jeźdźcu ruszył z miejsca. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to przeczytaj koniecznie artykuł Wiedzieć gdzie iść.

Teraz nadszedł czas na kolejny bardzo ważny krok. Zanim go omówię, pozwól, że przypomnę:

Jeździec daje plan i kierunek, a słoń daje energię i siłę.

Wiesz już, że pierwszym krokiem, aby poruszyć naszego słonia, jest wyznaczenie celu w sposób, w jaki zostanie zrozumiany przez nasz „mózg gadzi”, Jednak to nie wystarczy, potrzeba jeszcze drugiego kroku.

Po co, dlaczego mam się ruszyć?

Krok drugi to określenie zestawu nagród i określenie ‚dlaczego’ słoń powinien iść w wyznaczonym kierunku.
Większość ludzi, gdy określa sobie cele, próbuje odpowiedzieć na dwa pytania: CO mam robić, oraz JAK mam to zrobić. Są to pytania dobre dla jeźdźca. Musimy zadać sobie jeszcze jedno pytanie: DLACZEGO. To jest pytanie słonia.

Słonia najpierw interesuje to, dlaczego ma coś zrobić, jakie korzyści będzie z tego miał, po co ma się ruszać z miejsca.
Załóżmy, że Twoim celem jest wolność finansowa. Sformułowałeś cel właściwie i Twój ‚mózg gadzi’ rozumie, gdzie chcesz dojść, ale dopóki odpowiedź na pytanie, ‚po co mi ta wolność finansowa’ – nie będzie jasna – to nic z tego nie będzie. Słonia interesują tylko korzyści i nagrody. Po co mam rzucać palenie, po co mam uczyć się języka angielskiego, dlaczego mam regularnie trenować… To od odpowiedzi na te pytania zależy, czy słoń zechce podnieść tyłek z miejsca i iść.

Oto przykład. Sformułowałeś cel: „Do 23 sierpnia 2014 roku znam biegle język angielski.”. Słoń rozumie polecenie i cel i pyta: ale po co, dlaczego? I tutaj naszym zadaniem jest określić listę nagród. Te nagrody, „cukierki” muszą być pociągające i takie, że zechcemy je zjeść. Najważniejsze jest, aby te nagrody wywoływały w nas pozytywne emocje, im bardziej pozytywne i silniejsze emocje w nas wzbudzi nagroda, tym lepiej.
Drugi przykład: „Do stycznia 2015 roku zarabiam 10 tyś zł./mc”, i znowu pojawia się pytanie, ale po co, Dlaczego? Co z tego, że tyle zarabiam? Pomyśl teraz co się z tym wiąże i znajdź taką nagrodę, która obudzi w tobie niesamowite pozytywne emocje. Nagroda musi być tak atrakcyjna, aby słoń ruszył z miejsca i aż pobiegł w wyznaczonym kierunku.

Jak więc pewnie zauważyłeś, gdy wyznaczysz sobie cel i gdy nagroda za jego osiągnięcie Cię nie kręci, to trudno będzie Ci ten cel osiągnąć. Zgadzasz się z tym?

Dlatego kiedy myślisz o realizacji jakiegoś celu, to tak naprawdę myśl nie o samym celu, a raczej o nagrodach jakie otrzymasz, gdy będziesz go realizował.

Wydaje się, że to o czym piszę, jest oczywiste. Jednak wcale w ten sposób nie postępujemy i dlatego nie udaje nam się osiągnąć konkretnego celu, dlatego nie udaje nam się wytrwać w postanowieniach.

po co, dlaczego

 Wytrwałość i nawyki

Bardzo ważny jest również trzeci krok. A wiąże się on z naszą wytrwałością.
Nasz słoń ruszył z miejsca i idzie w wyznaczonym kierunku, emocje są silne i pozytywne, ale po jakimś czasie, słoń może się zmęczyć i co wtedy? Tutaj pojawia się konieczność wyrobienia w sobie pewnych nawyków. To właśnie nawyki sprawiają, że wytrwale dążymy do celu. Dlatego, gdy określimy cel oraz znajdziemy odpowiedź na pytania związane z nagrodą, musimy sobie uświadomić: „jakiego nawyku potrzebujemy, aby ten cel osiągnąć?” „Jakie nawyki są nam potrzebne?”. Ważne są również inne pytania, które nam uświadomią, co nam przeszkadza na drodze do celu: „Jakiego nawyku muszę się pozbyć?”, Na temat metody zmiany i wyrabiania w sobie nawyków napiszę kolejny artykuł, ponieważ uważam, że temat nawyków jest bardzo istotny i ważny w naszej metaforze o jeźdźcu i słoniu.

 

Teraz zachęcam do wykonania zadania:
W poprzednim artykule zachęcałem Cię, abyś określił sobie trzy różne cele. Teraz zachęcam, abyś przy każdym celu zadał sobie pytanie: „Po co mi to?”„Dlaczego mam osiągnąć ten cel?”„Co mi to da, że osiągnę ten cel?” Zapisz kilka odpowiedzi do każdego celu. Następnie zapytaj siebie, czy odpowiedzi na te pytania wzbudzają w tobie silne, pozytywne emocje? Jeżeli nie, to postaraj się znaleźć inne „nagrody”, takie, które będą bardziej atrakcyjne. Jeżeli okaże się, że te nagrody nie sprawiają, że chcesz się ruszyć z miejsca, to może warto pomyśleć o zmianie celu? Może nie wynika on z Twojej misji życiowej, albo nie jest zgodny z wyznawanymi przez ciebie wartościami…
Gdy pojawiają się silne emocje to nadszedł czas, aby zastanowić się nad nawykami. Zadaj sobie pytanie, „jaki nawyk może mi przeszkadzać?”, „Jaki nawyk będzie mi potrzebny, aby osiągnąć cel?” Zapisz do każdego celu kilka takich nawyków.

 

Podsumujmy:

Oprócz pytań typu: CO? i JAK?, bardzo ważne jest pytanie DLACZEGO?.
1. We właściwy sposób określ cel – odsyłam do poprzedniego artykułu.
2. Określ nagrody, jakie będą wynikały z osiągnięcia celu, zadawaj pytania: Jakie nagrody wiążą się z osiągnięciem celu? Czy te nagrody mnie kręcą? Czy wzbudzają silne i pozytywne emocje? Jeżeli nie, to trzeba znaleźć inne nagrody.
3. Zadawaj pytania: Jakiego nawyku potrzebuje, aby osiągnąć cel?, Jaki nawyk muszę wyeliminować?

Jak pewnie się domyślasz, to jeszcze nie jest koniec. Już niebawem kolejny artykuł na ten temat.

5 komentarzy


 1. Hej Sławek,

  Dobry, konkretny artykuł dający proste wskazówki jak zacząć najtrudniejszą z dróg.
  Drogę do zmian. Drogę, której się boimy, a która jest tak ważna aby iść do przodu.

  Czy inspiracją była może pozycja Simona Sinka?

  Z pozdrowieniami
  Jan Paweł Tomaszewski
  Jan Paweł Tomaszewski ostatnio opublikował..3 minuty hipokryzjiMy Profile

  1. Nie inspirowałem się Simonem Sinka, szczerze mówiąc nawet nie czytałem jego książki, choć sądząc po tytule, to pewnie porusza podobne zagadnienia, być może nawet część posiadanej przeze mnie wiedzy pochodzi właśnie od niego. Oglądałem jego jeden wykład i wnioskuję, że Simon zajmuje się raczej biznesem i umiejętnością sprzedaży. Popraw mnie jeśli się mylę. Wpisałem sobie jego książkę: „Zaczynaj od DLACZEGO”, na swoją listę do przeczytania, myślisz, że warto przeczytać tą książkę?
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Energia do działaniaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge