Osobisty rozwój

Co to jest ten osobisty rozwój?

Prowadzę stronę internetową dotyczącą między innymi dziedziny rozwoju osobistego i zauważyłem, że jeszcze nie napisałem, co to dla mnie jest ten osobisty rozwój. Tak wiele się na ten temat mówi, że praktycznie dla każdego z nas to pojęcie może oznaczać zupełnie coś innego. Dla jednych jest to nauka, dla innych wzrastanie, dojrzewanie… a dla mnie?

Osobisty rozwój jest to dla mnie harmonijne rozwijanie własnego potencjału. Jest to dążenie do tego, aby każdego dnia stawać się najlepszą wersją siebie samego. Już na samym początku możemy dostrzec, że nigdy tej pełni potencjału nie osiągniemy, nie staniemy się nigdy „najlepszą wersją siebie”. Możemy jedynie podążać w tym kierunku.

Jest to działanie w kierunku poprawy naszego życia. Gdy nie działamy, to się cofamy (również w rozwoju). Musimy działać, aby się rozwijać, przecież nie urosną nam mięśnie od czytania książek na temat kulturystyki ani nie poprawi się nasza kondycja, gdy będziemy studiować dziedzinę sportu jaką jest np. bieganie.

osobisty rozwoj

Jak się rozwijać?

Myślę, że rozwój osobisty musi obejmować wszystkie najważniejsze sfery naszego życia. Jakie to sfery:

 • Sfera duchowa (duch) – wartości, przekonania, religijność…
 • Sfera emocjonalno społeczna (serce) – uczucia, komunikatywność, relacje, stres…
 • Sfera intelektualna (rozum) – wiedza, umiejętności, inteligencja…
 • Sfera fizyczna (ciało) – zdrowie, kondycja, życie zawodowe, finanse…

Jeżeli zaniedbamy np. osobisty rozwój sfery emocjonalno-społecznej, to mimo rozwoju w innych sferach, nasze kontakty z innymi, rodziną, dziećmi itp, będą zaniedbane. Podobnie, np. gdy koncentrujemy się tylko na jednej sferze, np. na rozwoju fizycznym (siłownia, sport, sprawy zawodowe…), to możemy się stać przysłowiowymi mięśniakami.

Dlatego harmonia w rozwoju jest bardzo istotna.

Na rozwój osobisty składają się działania, które mają na celu rozwinięcie własnej osobowości. Działania te mogą polegać na uczeniu się nowych umiejętności, na zdobywaniu nowej wiedzy, pozbywaniu się problemów, wad, wypracowywaniu pożądanych nawyków oraz przede wszystkim na zmianie sposobu patrzenia na świat. Gdy nieustannie dbamy o własny osobisty rozwój, to z czasem odczuwamy coraz mniej negatywnych emocji oraz poprawia się nasze samopoczucie i poziom szczęścia – czujemy się bardziej szczęśliwi niezależnie od okoliczności, a przejęcie kontroli nad własnym życiem jest dla nas łatwiejsze.

Osobisty rozwój nie jest to jednorazowy akt. ale długotrwały proces. Jeżeli na jakiś czas odłożymy pracę nad sobą, to po jakimś czasie może się okazać, że się cofamy. Dobrym przykładem jest trening na siłowni. Jeżeli trenujemy już jakiś czas i nasza sylwetka jest idealna i gdy z jakichś powodów przestaniemy trenować, to za jakiś czas może się okazać, że nasza sylwetka przestanie być już taka, jak wcześniej ją zbudowaliśmy.

Możemy dbać o własny rozwój samodzielnie. Możemy czytać książki, robić różne ćwiczenia, wykorzystywać długopis i kartkę. Możemy również uczęszczać na szkolenia i treningi, spotykać się z ludźmi zainteresowanymi podobną tematyką, możemy współpracować ze specjalistą oraz korzystać z różnych programów zmiany osobistej.

Co jest nam potrzebne?

Aby móc się rozwijać i dążyć w obranym kierunku potrzebne są pewne czynniki. Przede wszystkim musimy być świadomi własnych braków i wad. Jeżeli chcemy się rozwijać musimy wiedzieć, gdzie potrzeba dokonać zmian. Musimy również zaakceptować owe wady i braki. Jeżeli będziemy je negować, to będą powstawały blokady, które utrudnią nam pracę nad sobą. Musimy dodatkowo wierzyć w to, że zmiana jest możliwa. No i oczywiście musimy podjąć działania, które nas doprowadzą do zmiany.

Ludzie mogą się rozwijać nieświadomie, jednak największe efekty przynosi nam świadomy i zaplanowany rozwój.

Po co mi ten osobisty rozwój?

Każdy z nas ma w życiu jakieś problemy i trudności. Praca nad sobą ma na celu usunąć to, co w nas jest nie takie, jak byśmy chcieli. Myślę, że większość ludzkich problemów można pogrupować. Pozwólcie, że przytoczę najczęstsze problemy z jakimi spotykają się ludzie. Nie są to oczywiście wszystkie trudności z jakimi się spotykamy, myślę, jednak, że ta poniższa lista ukarze pewien obraz ludzkich problemów.

 1. BRAK WIARY W SIEBIE. Ludziom może się wydawać, że są beznadziejni, że nic nie osiągną w życiu. Często czują się niepotrzebni. Tacy ludzie są pesymistami oraz często wpadają w depresję.
 2. BRAK PEWNOŚCI SIEBIE. Praktycznie każdy z nas ma tutaj jakieś braki. Jedni nie czują się pewnie wśród ludzi, inni nie czują się pewnie, gdy mają jakieś zadanie do wykonania.
 3. BRAK MOTYWACJI DO DZIAŁANIA. Nie chce nam się. Nie robimy nic konstruktywnego, bo nie widzimy w tym sensu. Wolimy robić to co wszyscy.
 4. PROBLEMY Z ORGANIZACJĄ CZASU ORAZ Z SAMODYSCYPLINĄ. Prawda o naszym wykorzystaniu czasu jest taka, że zazwyczaj wykonujemy masę niepotrzebnych rzeczy, a to co naprawdę ważne zostawiamy „na później”.
 5. ZMARTWIENIA I STRES. Nie potrafimy pozbyć się stresu i ciągle się zamartwiamy, często tym, co i tak nigdy się nie wydarzy.

Obszary rozwoju osobistego

Co powinniśmy w sobie rozwijać? Myślę, że jest kilka takich obszarów, które warto wziąć na warsztat:

 • poczucie własnej wartości oraz pewność siebie,
 • poczucie spójności wewnętrznej i proaktywność,
 • umiejętności komunikacji i nawiązywania relacji z ludźmi,
 • umiejętności motywowania się oraz osiągania celów,
 • umiejętności zarządzania sobą w czasie i produktywność,
 • umiejętności rozwiązywania problemów,
 • nawyki, emocje.

Ta lista nie jest oczywiście zamknięta, obszarów do rozwoju może być znacznie więcej.

rozwoj osobisty

Od czego zacząć?

Na początek powiem, że zaczynamy od miejsca w którym obecnie się znajdujemy, dlatego warto zastanowić się nad swoją obecną sytuacją.

Warto zacząć od odpowiedniej literatury. Znajdziemy wiele wspaniałych książek na temat rozwoju. Możemy również poszukać dobrego trenera. Kolejnym krokiem może być zapisanie się na fora poświęcone samorozwojowi. Możemy zacząć od przeglądania materiałów, które znajdziemy chociażby na portalu youtube – a jest ich tam sporo. W internecie znaleźć można również wiele audiobooków poruszających tematykę rozwojową.

Można również zapisać się na jakieś warsztaty, umówić na rozmowę ze specjalistą.

Możliwości na dobry początek jest naprawdę sporo. Każdy może wybrać coś dla siebie.

Na koniec jeszcze jedno zdanie. Rozwijanie swojej osoby to nie jakieś dążenie do tego, aby stać się kimś na pokaz, to nie robienie czegoś wbrew sobie tylko po to, aby mieć więcej pieniędzy, aby udawać przez ludźmi kogoś, kim nie jesteśmy. Jest to raczej poszukiwanie siebie po to, aby stawać się w pełni sobą. Osobisty rozwój to styl życia, w którym staramy się robić każdego dnia krok w kierunku doskonałości. Nie jest to łatwa droga, ponieważ często efekty są mało widoczne dla innych.

Gdy patrzymy na drugiego człowieka, który świadomie stara się rozwijać może nam się wydawać, że taka osoba nie robi żadnych postępów. A gdy zapytamy siebie, jaką osobą by byłą, gdyby się nie rozwijała, to możemy sobie uświadomić, że dla tej osoby rozwój jest czymś, co nie pozwala mu się cofać.

Zachęcam do wyrażenia własnej opinii na temat samorozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge