O uśmiechu na codzień i w pracy słów kilka

W komunikacji międzyludzkiej uśmiech pełni ogromnie ważną rolę. Oprócz tego, że nastraja nas pozytywnie do otaczającego świata, to tym samym wpływa w korzystny sposób na innych ludzi. Czasami nie sposób nie odwzajemnić uśmiechu zupełnie obcego nam człowieka, a co dopiero mówić o bliskich naszemu sercu osobach.

Uśmiech czy sam śmiech pomaga leczyć i poprawia kondycję fizyczną stymulując nasze mięśnie do działania, uwalniając naturalne środki przeciwbólowe w organizmie oraz endorfiny mające podobny skład chemiczny do morfiny czy heroiny pomagając rozładować stres i wspomagając proces zdrowienia.

Świetnym przykładem może być historia Normana Cousinsa człowieka, u którego lekarze zdiagnozowali chorobę kręgosłupa, która prowadziła do coraz to większego ograniczenia jego sprawności ruchowej i narastającego bólu związanego z poruszaniem się. Lekarze nie potrafili mu pomóc w żaden sposób. Co zrobił Norman po usłyszeniu takiej diagnozy ? Poszedł do najbliższej wypożyczalni filmów i nabrał tyle komedii ile zdołał wziąć. Oglądał je przez całą noc śmiejąc się do rozpuku i tak każdego kolejnego dnia. Po sześciu miesiącach tej terapii lekarze stwierdzili, że Cousine całkowicie wyleczył się z choroby.

Śmiech stymuluje bowiem również układ odpornościowy naszego organizmu, co tłumaczy również to dlaczego ludzie uśmiechnięci i zadowoleni rzadziej chorują od tych, którzy są nieustannie przygnębieni i smutni.

Czy jednak każdy uśmiech bądź śmiech jest taki sam ? Czy nie masz czasami wrażenia, że ktoś uśmiecha się fałszywie lub ktoś śmieje się w taki sposób, że i Ty zaczynasz się śmiać nie wiedząc zupełnie o co chodzi ? Jeżeli ciekawią Cię odpowiedzi na te pytania to zapraszam Cię do mojej odrębnej prezentacji wideo oraz do artykułu na temat rodzajów śmiechu i tego co one oznaczają.

Komunikacja niewerbalna – jak odróżnić prawdziwy uśmiech od sztucznego.

Co zdradza nasz śmiech.

usmiech

W tym wpisie chciałbym bowiem skupić się nad tym w jaki sposób należy uśmiechać się w pracy. Możesz powiedzieć no dobrze ale przecież uśmiech to uśmiech nad czym tu rozprawiać ? Otóż jest nad czym… W zależności od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną, w zależności od tego jak chcesz być postrzegany bądź postrzegana częstotliwość Twojego uśmiechu będzie odgrywała ogromną rolę.

Czy wiesz, że mężczyźni w kontaktach społecznych uśmiechają się jedynie przez 67 % czasu a kobiety w aż 87 %.

Co z tego wynika dla kobiet ?

Po pierwsze jeżeli w kontaktach zawodowych z mężczyznami chcą być odbierane poważnie i postrzegane jako osoby solidne, powinny uśmiechać się rzadziej niż normalnie lub najlepiej by odzwierciedlały uśmiech rozmówcy.

Po drugie gdy w sytuacjach biznesowych z panami będą uśmiechały się zbyt często będą uważane za bardziej uległe i skłonne do kompromisu. Pomijam fakt, że niektórzy mężczyźni mogą odebrać to jako oznakę większego zainteresowania ich osobą – oznakę zalotów.

Co z tego wynika dla mężczyzn ?

Jeżeli chcą odnosić większe sukcesy w kontaktach zawodowych z kobietami (i nie tylko) i szybciej przekonywać je do swoich poglądów powinni po prostu więcej się uśmiechać.

Jak mówi jedno z chińskich przysłów: Człowiek, który nie potrafi się uśmiechać nie powinien otwierać sklepu… Pamiętajmy, o tym by prywatnie mimo przeciwności i trudności w życiu uśmiechać się jak najwięcej i zarażać swoim pozytywnym sposobem bycia inne osoby. W końcu śmiech to zdrowie, a dzień bez uśmiechu to dzień stracony…

(Artykuł napisał specjalnie dla naszej strony Rafał Garbarczyk – specjalizujący się w komunikacji niewerbalnej)

12 komentarzy


 1. Uśmiech jest nieodłącznym elementem naszego życia, i powinniśmy go wykorzystywać zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Uśmiech motywuje i rozluźnia atmosferę, co znacznie redukuje stres w zakładzie pracy :) Pozdrawiam!

  1. Jaki stres w zakładzie pracy? Michał, nie zgodzę się z Tobą, że powinniśmy się uśmiechać od ucha do ucha – jest praca to zamiast rżeć z czego popadnie powinniśmy zając się pracą. Od razu przypominają mi się Panie w Urzędach. Ehh… Śmiać się można – ale nie za dużo w miejscu pracy, żeby to praca była najważniejsza a nie śmiech.

  2. Dokładnie! Nawet jeden, głupi dowcip jest w stanie rozbawić całe towarzystwo, od tego właśnie się zaczyna miła, owocna współpraca.

 2. Uśmiech to zdrowie, niestety Polacy nie są społecznością, która lubi się uśmiechać. Każdego z nas zżera melancholia i niezadowolenie z życia – taki to nasz naród. Powoli to się trochę zmienia, jednakże bardzo wolno w porównaniu do innych krajów.

  1. @Michał: Masz rację, my po prostu nie chcemy się uśmiechać! Jak uśmiecham się w tramwaju, ludzie traktują mnie jak świra. A ja przecież nie zjadam tabletek i nie mam swojego dilera. Po prostu cieszy mnie życie to się uśmiecham. Czasami trafiam na innych takich świrów jak ja to wtedy miłe gdy ktoś odwzajemni Ci uśmiech!

 3. Zdecydowanie warto się uśmiechać – przecież to nic nie kosztuje. Poza tym jak mówi stare indiańskie przysłowie „nic nie irytuje Twoich wrogów bardziej niż uśmiech na Twojej twarzy”

  1. @Lupus: Genialne przysłowie czerwonych twarzy! Właśnie tak jest, uśmiech wskazuje wszystkim zatwardziałym ludziom, że się da, że można, że świat nie jest taki zły. Ja zawsze staram się uśmiechać – to pomaga w życiu. Czasami jeden uśmiech zastępuje tysiące słów.

   1. Ostatnio udało mi się zrealizować mój plan, aby przynajmniej jedna osoba uśmiechnęła się do mnie (oczywiście osoba nieznajoma). Nie ma nic lepszego jak w drodze do pracy, gdy wszyscy „umierają” ktoś odwzajemni Twój uśmiech. Na razie zabieram się do drugiej części planu w którym każdej z osób które się uśmiechną postawię kawę :)

 4. Cóż życie by było warte bez uśmiechu?
  Pewnie byłoby smutne, nudne i ponure.
  Uśmiech powienien towarzyszyć nam od samego rana. Warto po wstaniu z łóżka pomyśleć „dzisiaj będzie wspaniały dzień, w którym spotka mnie wiele dobrego” i szeroko się uśmiechnąć. To nas pozytywnie naładuje na początek dnia.
  Warto być uśmiechniętym bo podobieństwa się przyciągają. Jeśli często się uśmiechamy, jesteśmy bardziej szczęśliwi i częściej przebywamy w gronie miłych i uśmiechniętych osób.
  Jacek Pastuszko ostatnio opublikował..Niesprawiedliwa przewagaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge