Motywacja do pracy

Motywacja, mówiąc najprościej, to stan gotowości do podjęcia działań, które z pewnych względów są dla Ciebie istotne. Jest siłą, która napędza Cię do osiągania celów i pokonywania trudności. Każdemu z nas potrzebna jest motywacja do pracy, do działania i nawet do tego, aby wstać rano z łóżka. Zanim dobrze wstaniemy z łóżka już czujemy się przytłoczeni. Dlaczego tak się dzieje? Zanim poruszę ten temat zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku.

http://youtu.be/9wXwCm_xWO4

Z problemem motywacji spotkał się chyba każdy z nas. Niewiele osób potrafi samodzielnie się zmotywować i pracować na pełnych obrotach. Wielu ludzi jest w stanie zmotywować się, kiedy jest to dla nich ważne. Aby łatwiej się zmotywować do działania, do pracy i utrzymywać ten stan, warto praktykować pewne zachowania. W tym artykule postanowiłem zaprezentować kilka pomysłów na to, aby nasza motywacja w końcu wróciła na właściwy poziom.

Jak wzbudzić w sobie motywację?

Może ujmę to pytanie inaczej: Jak przekonać siebie do działania? Jeżeli uda Ci się namówić siebie do wykonania działania, to połowę pracy już masz za sobą.

Do rzeczy przyjemnych nie trzeba nas namawiać. Jeżeli praca, którą masz wykonać zostanie przez ciebie uznana za przyjemną i użyteczną, to wykonasz ją z radością i energią.

Wniosek z tego taki, że aby się zmotywować do pracy musimy znaleźć powody dla których będziemy chcieli wykonać dane zadanie. Najlepiej jeśli zapiszemy je na kartce. Wypisz dlaczego chcesz to zrobić i co dzięki temu osiągniesz.

Drugim elementem jest świadomość, że to co robimy zrealizujemy, czyli, że prawdopodobieństwo osiągnięcia wyniku jest wysokie.

Podsumowując: Wzmacniając użyteczność, korzyści oraz prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu zbudujemy silną motywację do wykonania danego zadania.

Kilka metod wzmacniających motywację

Jest wiele różnych sposobów na wzmocnienie naszej motywacji, poniżej przedstawiam kilka z nich, które według mnie mają większe znaczenie.

Zrób to, co ma największe znaczenie

Wiele osób odkłada najmniej ważne zadania w ten sposób, że w końcu nie wykonuje ich wcale. Jeżeli jest to twój problem, to zastanów się co ma dla Ciebie największe znaczenie. Jeżeli masz do zrobienia rzeczy, które są naprawdę ważne, to wykonuj je w pierwszej kolejności. Zrób z tego nawyk. Pamiętaj również, że odkładanie na później przeszkadza w motywacji. Przestań odkładać. Zamiast myśleć o wymówkach, aby czegoś nie zrobić, powiedz sobie, że zrobisz to teraz i będzie ukończone.

Nagradzaj się

Gdy mamy problemy z wykonywaniem pewnych czynności, to zacznijmy się nagradzać za każde wykonane zadanie. Nagrody nie muszą być duże, ale powinny być czymś, co ma znaczenie. Jest to świetna technika motywacyjna, która świetnie działa na wykonywanie przez nas działań, których nie lubimy robić. Świetnym sposobem na nagrodę a zarazem rewelacyjnym narzędziem motywującym może być słuchanie motywującej muzyki.

Zaplanuj swój dzień

Aby utrzymać motywację na odpowiednim poziomie, warto planować, co będziemy robić następnego dnia. Ktoś może zapytać, a co mi to da? Zapisywanie celów i planowanie, to pewnego rodzaju umowa z samym sobą. Gdy coś zapisujemy, to czujemy się bardziej zobowiązani do wykonania planu.

Pracuj dla siebie

Gdy dostaniesz jakiekolwiek zadanie, zapytaj sam siebie: „czego dzięki temu zadaniu się nauczę?” Wszystkie umiejętności, które nabywamy w pracy i nie tylko, to nasz skarb, którego nikt nam nie zabierze. Kiedy masz możliwość to czytaj lub słuchaj książek. Staraj się rozwijać z dnia na dzień. Często wykonując niektóre prace możemy słuchać audiobooków i w ten sposób korzystamy podwójnie.

Zmień tok myślenia

Wszyscy mają jakieś zadania do wykonywania, często się zdarza, że ludzie, którzy pracują na etacie wytykają przedsiębiorcom, że im to dobrze, że mają własny biznes, że przychodzi do pracy kiedy chce i zarabia krocie. Ale czy oby na pewno wszystko jest takie kolorowe? Musisz uświadomić sobie, że nikt nie ma lekko, bo każdy na swój sposób pracuje, wykonuje różnego rodzaju zadania.

Uwalniaj nagromadzone emocje

Gdy czujemy się przeciążeni to zróbmy sobie przerwę – oczywiście jeżeli jest to możliwe. Znajdź swój sposób na odstresowanie się. Pomocny może okazać się artykuł: jak kontrolować swoje emocje.

Nie zatrzymuj się

Powinieneś się rozwijać. Gdyby świat przestał iść do przodu jakiś czas temu, najprawdopodobniej do dzisiaj jeździłbyś konno… Rzucaj sobie nowe wyzwania, staraj się uczyć codziennie czegoś nowego, a Twoja wartość będzie rosła.

Na zakończenie

W tym artykule było przede wszystkim o motywacji do pracy samego siebie. Istnieje jeszcze zagadnienie związane z motywowaniem innych. Każdy menadżer, czy też przełożony powinien umieć motywować do pracy również innych ludzi, swoich pracowników i podwładnych, ale o tym będzie innym razem.

Zapraszam do podzielenia się w komentarzach waszymi metodami na motywowanie się do pracy.

5 komentarzy


 1. Zauważyłem, że zupełnie inaczej wyświetlają się polskie znaki w komentarzach :) Wystarczy drobna korekta w szablonie WordPress’a , aby wszystko wyglądało tak jak powinno – przynajmniej u mnie tak to wygląda – używam Chrome :)
  Stefan ostatnio opublikował..Pendrive 64GBMy Profile

  1. Dziękuje Stefan za uwagę, ten błąd jest spowodowany przez wtyczkę Comments evolved, którą obecnie testuję, w tradycyjnych komentarzach (w szablonie) nie ma tego problemu. Jak tylko wtyczka sprosta moim oczekiwaniom to postaram się o naprawę tego błędu.
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Komunikacje interpersonalneMy Profile

 2. Motywowanie innych to naprawdę ciężka sztuka. Motywowanie siebie – jest dość łatwe o ile opanujemy ten artykuł do perfekcji. Dobrym motywatorem może być również kobieta, tak właśnie.
  Adrian Bysiak ostatnio opublikował..Jak zrobić dobrą reklamę?My Profile

 3. Odpowiednio zaplanowany dzień jest kluczem do sukcesu. Jak już mamy przygotowany nasz plan trzeba się jedynie go trzymać i się nie zniechęcać kiedy coś pójdzie nie po naszym planie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge