Metoda na Pewność Siebie

Czy można zwiększyć pewność siebie w dwie minuty? Badania naukowe twierdzą, że tak. A w jaki sposób? W tym artykule opiszę prostą metodę na zwiększenie pewności. Całość zajmuje około dwóch minut.

Skąd bierze się większa pewność? Naukowcy obserwowali przyrodę, szczególnie stada, w których jeden osobnik dominuje. Stwierdzono, że dominujące zwierzę posiada więcej hormonu o nazwie testosteron oraz mniej kortyzolu. O samych hormonach nie będę tutaj pisał, każdy zainteresowany znajdzie mnóstwo informacji na ich temat.

Badano jak się zachowuje zwierzę, które nagle przejmuje rolę „lidera” (gdy np. dotychczasowy dominator umiera itp.). Okazuje się, że zwierze, gdy tylko rozpoczyna pełnić nową funkcję, nową rolę, zaczyna wytwarzać więcej testosteronu, a mniej kortyzolu. Co z tego wynika? A no bardzo ważny wniosek. Wystarczy przybrać nową rolę, postawę, a nasz mózg dostosowuje się do zmian i zapewnia nam odpowiednie właściwości i przygotowuje nas do nowej roli.

pewnosc

Naukowcy zaczęli badać to zjawisko wśród ludzi. Okazało się, że grupa ludzi, która świadomie zmienia swoją pozycję ciała na bardziej pewną siebie, zaczyna po krótkim czasie wydzielać o około 25% więcej testosteronu i o około 20% mniej kortyzolu. Tak – wystarczy zmienić postawę ciała na wyprostowaną i pewną siebie i po około dwóch minutach przybierania takich postaw, rośnie nasza pewność, asertywność, odwaga.

Jeżeli chcesz poczuć się bardziej pewny, to na około dwie minuty przybierz postawę wyprostowaną, pewną siebie. Sam przetestuj tą metodę.

Podobnie się dzieje, gdy zaczniemy świadomie przybierać postawę przegranego, przygnębionego, smutnego… W krótkim czasie spadnie nam testosteron i wzrośnie kortyzol. Staniemy się bardziej podatni na stres, smutek, lękliwi itp.

Krótko mówiąc, jeżeli chcesz poczuć się niepewnie, lękliwie to wystarczy, że się zgarbisz, opuścisz wzrok, przyjmiesz postawę przegranego na kilka minut. Natomiast jeżeli chcesz się poczuć pewnie, odważnie, asertywnie, to przyjmij wyprostowaną postawę, wyluzowaną, pewną. Wystarczą dwie minuty.

Tylko nie róbcie tego w miejscach publicznych, bo możecie zostać źle odczytani. Lepiej zrobić to przed jakimś wydarzeniem, rozmową kwalifikacyjną itp oczywiście gdzieś w miejscu, gdzie będziecie sami, w miejscu ustronnym.

Czy działa ta metoda również dla Ciebie?

Teraz kilka słów o postawie ciała.

Przede wszystkim należy zadbać o ruch, o aktywność fizyczną. Człowiek, który regularnie uprawia jakiś aktywny sport automatycznie przybiera bardziej pewną, energiczną postawę ciała.

Obserwując jak wygląda postawa ciała osób pewnych siebie można zauważyć kilka szczegółów. Osoby takie mają bardziej wypięte piersi do przodu, lekko wypięty podbródek, wciągnięty brzuch, prosty kręgosłup. Osoby takie poruszają się szybciej, energiczniej. Mówią nieco głośniej i niższym tonem. To na tyle. Myślę, że te fizjologiczne oznaki pewności wystarczą, aby podnieść własną pewność. Pamiętajmy, że przeciwne postawy osłabiają nas.

14 komentarzy


  1. To prawda, że pewność siebie jest bardzo ważna. Nie można oczywiście przeginać i jechać po skrajnościach. Zdrowa pewność jest wtedy, gdy zachodzi równowaga między odwagą (w stosunku do naszych działań) oraz rozwagą (w stosunku do ludzi).
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Pytania kartezjańskieMy Profile

 1. Od ponad roku chodzę na trening asertywności, z pewnością siebie też u mnie kiepsko, będę musiał coś z tym zrobić. Zbliżają się święta warto jest sobie coś postanowić.

 2. Mnie pewności siebie zawsze brakowało, co kłóci się z tym, że nauczyciele zawsze twierdzili iż jestem pyskata ;p
  Roksana Bysiak ostatnio opublikował..Budowa domuMy Profile

 3. Pewność siebie możemy uzyskać poprzez wykorzystanie energi męskiej. Znakomitym przykładem są tzw. pompy, karki, dresy, bramkarze na dyskotekach, zawodnicy MMA (Emalienko).

  Przyglądając się takiej postawie możemy spróbować naśladować te zachowania i pózniej świadomie wykorzystywać je w swoim życiu. Nie mówię tu oczywiście o wyjściu na ulice i wszczeciu bójki:)

  Osoby dysponujące takim zasobem znacznie łatwiej dostają prace na wyższych stanowiskach – kierownik, menedżer, dyrektor.
  Ziemowit ostatnio opublikował..VIDEO!!! Mistrzostwa Polski w Trikach Bilardowych.My Profile

 4. Świetna rzecz. W ogóle nauka o kontrolowaniu podświadomości daje niesamowite możliwości.
  Rzecz w tym, żeby z ową pewnością siebie nie przesadzić. Co za dużo, to nie zdrowo. Mało tego do owej pewności siebie warto mieć jakieś podstawy – zwłaszcza podczas prezentacji własnych dokonań. Mam takiego kolegę, któremu delikatnie mówiąc, pewności nie brakuje i ma bardzo wygórowane mniemanie na temat swoich niektórych umiejętności. Żeby się nie rozpisywać – łatwo popaść w samouwielbienie będące z zewnątrz wręcz śmieszne – zwłaszcza dla tych, co się znają na danym temacie. A konsekwencje zbyt dużej pewności siebie bez wyraźnych podstaw do przyjemnych nie należą :)
  Jan ostatnio opublikował..Do czego jest Ci potrzebny blog firmowy?My Profile

  1. Myślę, że trzeba odróżnić pewność siebie od egoizmu i pychy. To zupełnie inne postawy. Ktoś może być zarozumiały i mieć wygórowane mniemanie o sobie, a to wcale nie znaczy, że jest pewny siebie. Ktoś kto jest pewny siebie zna swoją wartość, ale nie uważa się za kogoś kim nie jest.
   Sławek ostatnio opublikował..Techniczne podstawy w FamiloMy Profile

 5. Zgadza się. Głowa do góry i klata do przodu, od razu czujesz się lepiej :) Wynotowałem sobie wszystko z artykułu i zaczynam brać się od jutra do pracy nad sobą. Dzięki Sławku, Pozdrawiam

 6. Pewność siebie to rozległy temat. Myślę ,że dwie minuty to jednak troszkę za mało ale jako pierwszy krok w całym marszu po pewność siebie napewno okaże się pomocny.

  1. Jeżeli mamy na myśli pewność siebie jako stałą cechę naszego charakteru, to jak najbardziej wyrobienie sobie takiej pewności siebie wymaga wiele wysiłku, ćwiczeń i praktyki. Gdy chcemy jednak zwiększyć swoją pewność tu i teraz w danym momencie (np. przed jakimś ważnym dla nas spotkaniem), to wyżej opisana technika może być bardzo pomocna.
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Poczucie własnej wartościMy Profile

 7. Ze swojego doświadczenia powiem, że to działa. Zmiana postawy powoduje większą pewność siebie. Oczywiście może być tak, że wewnętrznie będziemy drżąca osiką, a przeciwnik i tak tego nie zauważy. Warto spróbować chociaż w domu. Poczucie pewności rzeczywiście się pojawia.

 8. Potwierdzam-mamy bardzo duzy wplyw na nasze wnetrze. Jednak zbyt duza ilosc sytuacji, ktore nas przygniataja,pozbawiaja nas motywacji i sensu zycia. Trzeba byc bardzo silnym i miec wsparcie, aby sobie z tym poradzic. Wiem o czym mowie-zycie mnie nie oszczedza. Czasami mysle, ze mam negatywne przyciaganie energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge