Marzenia to początek

Marzenia towarzyszą nam wszystkim od dzieciństwa. Na początku służą nam do urozmaicenia zabawy. Dzieci, które mają marzenia – które fantazjują – są bardziej twórcze oraz łatwiej dostosowują się do społeczeństwa. Te dzieci, które z jakiegoś powodu zostały zahamowane w fantazjowaniu, są bardziej lękliwe i wycofane. Dlatego, jeżeli jesteś rodzicem, to pozwalaj swoim dzieciom fantazjować i używać wyobraźni.

Marzenia pozostaną tylko marzeniami jeżeli nic z nimi nie zrobimy aby stały się pierwszym krokiem do sukcesu.

W wieku dojrzewania marzymy na jawie i wiąże się to z naszym rozwojem wewnętrznym. Coraz więcej marzeń zaczyna dotyczyć realnego świata. Marzymy o modnych ubraniach, lepszym sprzęcie, potem o domu, bogactwie, o atrakcyjnym partnerze.

W dorosłym życiu marzenia mają ścisły związek z otaczającą nas rzeczywistością. Mogą to być marzenia związana z awansem w pracy, związane z zapewnieniem lepszej przyszłości naszym bliskim czy też związane ze zdobyciem określonych dóbr.

Osoby, które są już w podeszłym wieku również marzą. Ich marzenia skupiają się często na przeszłości. Starsze osoby unikają marzeń związanych z przyszłością ponieważ wiąże się to z końcem życia. Jeżeli marzą o przyszłości to raczej są to marzenia związane z jakąś bliską osobą.

Jaka jest rola marzeń?

Przede wszystkim sprawiają nam one przyjemność. Są również źródłem motywacji. Marzenia to również sposób na ucieczkę od rzeczywistości. Gdy nie podoba nam się obecna sytuacja, to często uciekamy w świat marzeń. Dają one chwilę odpoczynku od codziennych problemów. Rozwijają kreatywność, poszerzają nasze horyzonty oraz umożliwiają dopracowywanie naszych planów.

Dlaczego marzenia pozostają tylko marzeniami?

Może dlatego, że nie widzimy w nich szans na zrealizowanie? Albo nie wierzymy, że jest to możliwe. Usprawiedliwiamy się i szukamy wymówek. Takie szukanie usprawiedliwień prowadzi do tego, że stoimy w miejscu. Nic nie robimy, aby nasze marzenia stały się rzeczywistością.

Wiele jest przecież osób, które wcieliły w życie swoje marzenia. Trzeba zacząć od dostrzeżenia czego pragniesz i kim jesteś teraz. Musisz zacząć brać życie we własne ręce i zacząć samemu decydować kim zostaniesz. Następnie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie jak mogę tego dokonać. Potem trzeba tylko działać.

Zanim coś zaplanujesz, potrzebne są marzenia. / Walt Disney

Każdy ma marzenia, niektórzy z nas próbują je realizować. Wielu z nas, gdy nie widzi rezultatów zaczyna zmieniać marzenia zamiast zmienić sposób działania. Marzenia słabną i przestają mieć znaczenie. Ja proponuję Ci abyś zostawił swoje marzenia, a zmienił sposób działania.

Trochę praktyki

Zapraszam Cię do wykonania pewnego kroku w kierunku realizacji swoich marzeń. Weź kartkę papieru i podziel ją na trzy części. Pierwsza część to: STAN OBECNY, druga środkowa część to: DZIAŁANIA, a trzecia to: STAN POŻĄDANY.

Teraz zacznij zastanawiać się nad swoim stanem obecnym. Możesz narysować siebie samego, tak jak widzisz siebie w tym momencie, możesz opisać swoją sytuację, w jakiej się znajdujesz. Nie koncentruj się tylko na tych negatywnych sprawach. W tej rubryce umieść również to, co pozytywne.

Przejdź teraz do trzeciej kolumny i zastanów się nad stanem pożądanym, na tym jak chciałbyś wyglądać, jaką chciałbyś mieć przyszłość, co byś chciał zmienić. Umieść tutaj swoje marzenia. Możesz narysować siebie, swój idealny wizerunek.

Teraz przejdź do środkowej kolumny i zadaj sobie pytanie: Jak mogę to osiągnąć? Zastanów się co możesz zrobić, aby osiągnąć to, co umieściłeś w trzeciej kolumnie. Umieść w tej części coś, co połączy te dwa stany: stan obecny i stan pożądany.

Na koniec przyjrzyj się swojemu dziełu i zadaj sobie pytanie: jaka płynie z tego nauka? Skup się na DZIAŁANIU i zastanów się KIEDY ZACZNIESZ wcielać w życie swoje marzenie!

6 komentarzy


 1. Co prawda nie wszystkie marzenia się spełniają, ale te które zależą bezpośrednio od mojego postępowania zawsze staram się spełnić.

  1. Najważniejsze, aby odróżniać marzenia od fantazjowania. Ktoś kiedyś napisał, że marzenia, które są zapisane i posiadają termin realizacji – to cele, a realizacja naszych celów to już jest w kręgu naszego wpływu (mamy na nie wpłych)
   Sławek ostatnio opublikował..Nowy rok – Nowe FamiloMy Profile

 2. Polacy z natury są ludźmi sceptycznymi. Nie wierzymy w to że można osiągnąć sukces. Jeśli nawet ogarnie nas euforia na realizację marzeń, to po kilku niepowodzeniach od razu się poddajemy. Powinniśmy się jeszcze wiele nauczyć.

  1. To prawda, że wiele jeszcze musimy się nauczyć. Pozostało w nas wiele cech z minionej epoki, historia i życie doświadczyło nas bardzo. Widzę jednak, że w naszej mentalności już się bardzo dużo zmieniło, stajemy się bardziej otwarci na wiedzę i na zmiany w sposobie myślenia.
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Analiza własnych wartościMy Profile

 3. Uważam, że marzenia są bardzo ważne ponieważ bez nich życie nie ma większego sensu.
  Warto do czegoś dążyć a życie/praca są środkiem do tego. Jak wspomniał przedmówca w komentarzu wyżej polacy w kwestii optymizmu i swojej postawy muszą się sporo nauczyć ale jak ktoś mądry kiedyś powiedział – nie od razu Rzym zbudowano…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge