Jak wyznaczać cele

Człowiek, który wie w jakim kierunku zmierza osiąga więcej. Jesteśmy jak statek na morzu, który jeżeli nie wie w którym kierunku podąża, dryfuje w miejscu. Jeżeli mamy określone cele i dążymy do nich, to wcześniej czy później osiągniemy je.

Najprostszą metodą wyznaczania celów jest tak zwana metoda A-B-GO.

A – określam punkt wyjścia,

B – określam gdzie chcę dojść,

GO – działam, idę w wyznaczonym kierunku.

Szczególnie polecam metodę, którą opisał w swoich publikacjach Brian Tracy. Metoda składa się z dwunastu etapów.

Etapy wyznaczania celów

1. Rozwiń w sobie pragnienie – płonące pragnienie osiągnięcia celu – zapisane, czytane, wizualizowane. W pełni samolubne – doskonała jasność tego czego pragnę.

2. Rozwiń w sobie wiarę – niezachwiana wiara w osiągnięcie celu – zasługuję na osiągnięcie celu – realistyczny cel – na tyle by mieć motywację. Schudnąć (nie 20 kg lecz np. 3 w ciągu 30 dni, next kolejne 5 kg). „jeśli będziesz oszczędzać centy, dolary same zatroszczą się o siebie”

3. Zapisz to – niezapisany cel jest marzeniem – nadaj formę z którą możesz coś zrobić

4. Zrób listę wszystkich korzyści które osiągniesz po zrealizowaniu celu – ważne powody do osiągnięcia celu. Wielkie motywy, silna wiara.

cele

5. Przeanalizuj punkt wyjścia – ile jest dziś wart mój majątek – punkt odniesienia i ocenienia postępów.

6. Wyznacz ostateczny termin – dla wszystkich materialnych celów – waga, stan posiadania, stan wiedzy. Gdy nie osiągnę celu w określonym czasie – wyznaczam kolejny, nie byłem gotowy i miałem zbytni entuzjazm. Wizualizuj cel jakby był osiągnięty a później wracam do teraźniejszości – planowanie wstecz.

7. Sporządź listę wszystkich przeszkód – uporządkuj listę wg ważności – usuwaj przeszkody. Zacznij wszystko od nowa, inaczej lub gdzie indziej.

8. Określ dodatkowe informacje których będziesz potrzebował do osiągnięcia celu – co muszę wiedzieć by osiągnąć to co chcę? Kto może mi dać te wiedzę? Kto osiągnął ten cel i czy może mi pomóc – znajdź te informacje jak najszybciej!!!

9. Sporządź listę wszystkich rzeczy, osób i informacji które pomogą Ci w osiągnięciu Twoich celów – pomóż innym w osiągnięciu ich celów a Oni pomogą Tobie – zwiększ jakość Twoich usług „Wkładając więcej, więcej wyjmujesz”

10. Napisz plan – Co chcę osiągnąć, kiedy, jak chcę to zrobić, dlaczego i z jakiej pozycji startuję? Uporządkuj wg priorytetów. Rusz do akcji – zaakceptuj że plan będzie zawierać pomyłki, unikaj perfekcjonizmu. Otwartość na sprzężenie zwrotne i wprowadzanie poprawek.

11. Użyj wizualizacji – jasny obraz celu jako już osiągniętego – stale wyświetlaj go na tablicy wyobraźni. Głęboko wierzysz, intensyfikujesz doznania związane z tym co chcesz osiągnąć.

12. Podejmij z góry decyzję, że NIGDY NIE ZREZYGNUJESZ – zdolność do wytrwania w obliczu przeszkód i niepowodzeń. Nie zatrzymuj się!! Zachowaj pęd, gdy już ruszyłeś – podejmujesz stale działania w kierunku osiągnięcia celu – CODZIENNIE RÓB COŚ CO PRZYBLIŻA CIĘ DO REALIZACJI TWOICH CELÓW. Powtarzaj cele codziennie rano i myśl o nich- stale podejmuj działania – zapisuj codziennie jakieś osiągnięcie!! Im wcześniej tym lepiej – bądź konsekwentny!!

I NIGDY, NIGDY, NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ!

Jeżeli znacie jakieś inne ciekawe metody, to zapraszam do komentowania.

5 komentarzy


 1. Świetny materiał. Rzeczowo i jasno. Chociaż ktoś mi wyjaśnił jak to właściwie jest. Elegancki blog :-) Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne artykuły.
  adrian ostatnio opublikował..Najlepsza inwestycja.My Profile

 2. Rewelacja ! Naprawdę tego mi było trzeba. Mam plan żeby założyć własną firmę ale cały czas stoi na przeszkodzie – najczęściej strach porażki. Zapisywanie swojego planu naprawdę pomaga !

 3. Najważniejszy jest pkt. 3 – zapisz to!. Niby głupie i nieistotne, ale faktycznie jeśli coś zapiszemy, to marzenie zmienia się szybko w rzeczywistość.
  Gratuluję udanego wpisu. Odnośnie rezygnacji (pkt 12.) – to w moim odczuciu czasem dobrze jest zastąpić stare marzenia i plany nowymi, lepszymi. Nie traktowałbym tego jak rezygnację – raczej jak kolejny wyższy krok.

 4. W teorii wszystko brzmi fajnie, a w praktyce zazwyczaj poddaję się przy pierwszym niepowodzeniu. Chociaż faktem jest, że nie zapisuję sobie celu i zdarza mi się przypomnieć sobie o nim… po fakcie :/
  Karolina ostatnio opublikował..DepresjaMy Profile

 5. Warto też wspomnieć, że cele powinny być właściwie sformułowane. Przede wszystkim pozytywnie. Gdy np. chcemy rzucić palenie, to nie powinniśmy pisać czegoś w stylu „nie chcę palić papierosów”, a zamiast tego powinniśmy zastanowić się nad tym czego chcemy (a nie czego nie chcemy) i określić cel w pozytywny sposób, np. Chcę być zdrowy i kontrolować swoje zachowania.
  Podsumowując cel określa to, czego chcemy, a nie to czego nie chcemy.
  Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Czy można zarabiać na robieniu zakupów?My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge