Dbam o zdrowie

Dbam o zdrowie!!! – ilu z nas z czystym sumieniem mogłoby tak powiedzieć? Wszyscy chcemy być zdrowi, a ilu z nas o siebie dba? „Przecież i tak wszyscy umrzemy, to po co mam jeszcze dbać o swoje zdrowie?” Czy taka odpowiedź nie jest nam bliska?

zdrowy odpoczynek

Każdy z nas ma swój własny sposób na to by być zdrowym. Niektórzy z nas prawie wcale nie chorują. Jedzą witaminy, zdrową żywność, starają się nie obciążać swojego zdrowia. Niektórzy uważają, że aby być zdrowym należy zdrowo się odżywiać oraz ćwiczyć. Jedni ćwiczą na siłowni, inni biegają, czy też pływają. Są też tacy, którzy uważają, że co będzie, to będzie. Palą bardzo dużo papierosów, piją, źle się prowadzą, obciążają swój organizm. Jak zaczynają chorować, to twierdzą, że takie jest życie, że tak musi być. Często przedwcześnie odchodzą z tego świata.

Na szczęście z badań wynika, że coraz więcej ludzi dba o swoje zdrowie. Coraz chętniej uprawiamy sport oraz szukamy zdrowej żywności. „…dbam o zdrowie, ponieważ uprawiam sport i zdrowo się odżywiam…„, często słyszymy. Niestety istnieje też druga strona medalu. Okazuje się, że wraz z tempem życia coraz więcej się stresujemy, a to nie pomaga w utrzymaniu zdrowia.

Dla ludzi, którzy osobisty rozwój uważają za priorytet, zdrowie przede wszystkim się liczy. Co możemy bez niego zrobić? Niewiele. Zatem co robić, aby być zdrowym? Aby dbać o swoje zdrowie należy jeść dużo warzyw i owoców, najlepiej każdego dnia. Powinniśmy unikać niezdrowej żywności takiej jak np. chipsy. Najważniejsze jest jednak, aby uprawiać jakiś sport, aktywność fizyczną, również zimą.

Powinniśmy unikać wszelkiego rodzaju używek, trucizn, które niszczą nasz organizm. Dzisiaj może tego nie dostrzegamy, ale za kilka, kilkanaście lat, z pewnością nasze ciało upomni się o swoje.

Jest jednak coś, na czym chcę się szczególnie skupić. Chodzi o wspomniany przeze mnie wcześniej stres. Nie możemy bagatelizować tematu naszej psychiki.

Nie wystarczy jedynie unikać chorób, dbać o dobrą kondycję fizyczną, musimy przede wszystkim ograniczyć w naszym życiu zbyt dużą ilość stresu. Stres w zbyt dużej ilości jest zabójczy dla całego naszego ciała, a przede wszystkim dla umysłu. Minimalizujmy go w miarę możliwości. Znajdźmy czas na to, aby odpocząć i uwolnić się w tym czasie od wszelkich zmartwień. Żyjemy w czasach, w których ciągle za czymś gonimy. Wiele osób spędza całe życie na gonitwie. Jeżeli zależy nam na zdrowiu, to nie dopuszczajmy do sytuacji, w której zabraknie nam czasu na rozwijanie pasji, swoich zainteresowań i na zwyczajny odpoczynek.

sport to zdrowieNa redukcję stresu, na to jak sobie z nim radzimy duży wpływ ma nasz sposób odżywiania się. Jeżeli odżywiamy się zdrowo i nie spożywamy zbyt dużej ilości tłuszczu, ciężkostrawnych pokarmów, to czujemy się o wiele lepiej. Ruch i aktywność fizyczna, nawet kilkuminutowe ćwiczenia w zaciszu domowym także potrafią zdziałać cuda. Stres można rozładować przez codzienne, kilkuminutowe ćwiczenia. Nie musimy od razu rzucać się na głęboką wodę, naprawdę wystarczy zacząć od czegoś drobnego, ale trzeba robić to systematycznie.

W rozwoju naszego zdrowia nie zapominajmy o naszej psychice, jest ona tak samo ważna jak całe ciało. To dzięki zdrowiu możemy cieszyć się życiem i radować z najdrobniejszych nawet rzeczy.

4 komentarze


  1. Dobrze, że wspomniałeś o psychice. Wiele osób zapomina, że nasze ciało jest połączone z naszą głową. Co za tym idzie z mózgiem. Psychosomatyka jest bardzo istotna. Radzenie sobie ze stresem łatwe nie jest, jednak nie jest też nie możliwe. Moim sposobem na stres jest codzienna medytacja i muzyka relaksacyjna przed snem. Polecam na prawdę pomaga.
    Adrian ostatnio opublikował..Pizzeria KoziołekMy Profile

  2. Mi żadko towarzyszy stres. Jednak pamiętam że kiedy jesteś w stresie, to warto zrobić 10 głębokich wdechów. Przy tym uzupełnić magnez i żelazo w organizmie. Dobrą metodą jest też bieganie czy siłownia, tam napewno pozbędziemy sie stresu. :)
    Przemysław ostatnio opublikował..6 ziół które leczą cz.1My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge