Co to jest MLM?

Marketing wielopoziomowy – Multi level marketing (MLM) jest jedną z najszybciej rozwijających się metod obecnego wprowadzania produktów na rynek. Często ta metoda jest błędnie rozumiana.

Chciałbym w kilku zdaniach przedstawić czym jest, a czym nie jest Marketing wielopoziomowy.

Marketing to po prostu przekazywanie produktu lub usługi bezpośrednio od producenta do konsumenta. Termin „wielopoziomowy” odnosi się do systemu wynagrodzeń. Termin Marketing wielopoziomowy często jest przywłaszczany przez nielegalne struktury rozwoju, piramidy czy też łańcuszki. Doprowadziło to do tego, że wiele firm MLM zaczęło używać innych nazw.

Piramidy i podobne systemy są nielegalne! Jednym z głównych powodów są nieprawidłowości w dostarczaniu produktów. Produkt najzwyczajniej nie jest dostarczany i na pewno nie jest to marketing.

Często marketing wielopoziomowy kojarzony jest z chodzeniem od drzwi do drzwi. Prawdziwe i uczciwe firmy oparte na MLM różnią się od firm handlu detalicznego oraz firm sprzedaży bezpośredniej. Podstawowa różnica polega na tym, że w MLM prowadzisz interesy dla siebie – ale nie osobiście.

Prowadząc własną działalność kupujesz produkty hurtowo od spółki, którą reprezentujesz i możesz używać ich na własne potrzeby, możesz również, jeśli chcesz, sprzedawać je detalicznie i mieć z tego zysk, jednak prawdziwy sukces zależy od budowania organizacji a nie od sprzedaży detalicznej. Sprzedaż produktów powinna być naturalnym rezultatem budowania organizacji.

Słowo „sprzedaż” budzi u większości negatywne skojarzenia. W MLM nie musisz „sprzedawać” produktów w tradycyjnym sensie tego słowa, jednak produkt musi być w obrocie, aby coś zarobić.

Inna nazwa MLM to „marketing sieciowy” (Network Marketing). Nazwa wzięła się stąd, że gdy budujesz organizację, to tworzysz sieć za pomocą, której będziesz dostarczać produkty. Transakcje handlowe w MLM zawierane są przez dystrybutorów, którzy dzielą się produktami ze swymi przyjaciółmi, sąsiadami, krewnymi. Można podzielić się z przyjacielem informacją o wysokiej jakości produkcie. Widzisz więc, że nie polega to na chodzeniu od drzwi do drzwi i dzwonieniu do nieznajomych. Chodzi o Dzielenie się informacją.

W MLM Sponsorujesz/rekrutujesz dystrybutorów, potem pomagasz im w działalności. W ten sposób budujesz swój biznes. Dzięki sponsorowaniu biznes się rozwija. Gdy organizacja poszerza się to stajesz się niezależnym, odnoszącym sukcesy biznesmenem. Jesteś dla siebie szefem.

Większość ludzi nie uświadamia sobie, że MLM jest olbrzymim biznesem. Marketing wielopoziomowy istnieje już ponad piędziesiąt lat, niektóre spółki zarabiają miliardy dolarów rocznie.

Marketing wielopoziomowy to jedna z realnych metod, dzięki którym wynalazca lub wytwórca może wprowadzić swój produkt na rynek bez posiadania dużych pieniędzy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge