Cechy skutecznego Przywódcy

W tym artykule krótko omówię osiem najważniejszych cech, którymi odznaczają się skuteczni liderzy i przywódcy. Cechy te charakteryzują nie tylko przywódców, lecz są wyrazem postępów każdego z nas. Pracując nad każdą z tych cech stajemy się bardziej odpowiedzialnie niezależni i skutecznie współzależni.

Ciągłe zdobywanie wiedzy

Skuteczni liderzy i przywódcy ciągle się doskonalą dzięki zdobywaniu wiedzy i doświadczenia. Nieustannie poszerzają swoje kompetencje. Rozwijają nowe umiejętności i zainteresowania. Rozwijamy się szybciej, gdy składamy i dotrzymujemy obietnic. Gdy złożymy sobie niewielkie przyrzeczenie i postaramy się je spełnić – uzyskujemy poczucie, że sprawujemy nad sobą nieco większą kontrolę. Podwyższamy sobie poprzeczkę i z czasem stajemy się doskonalsi.

Gotowość do służby bliźnim

Prawdziwi liderzy traktują swoje życie jako misję, a nie karierę. Są gotowi do niesienia pomocy innym. Znaczenie zasady służby jest bardzo ważne, ponieważ jeśli ktoś nie jest gotów do poświęceń dla dobra innych ludzi, jego wysiłki pójdą na marne.

Wysyłanie pozytywnej energii

Skuteczni przywódcy są pogodni, zadowoleni i szczęśliwi. Ich postawa jest optymistyczna, pozytywna i podnosząca na duchu. Są kimś, kto uspokaja, wprowadza harmonię oraz neutralizuje lub odwraca negatywne promieniowanie.

Wiara w innych ludzi

Prawdziwi przywódcy nie reagują przesadnie na czyjeś negatywne zachowanie. Zdają sobie sprawę, że zachowanie na zewnątrz i ukryte możliwości to dwie różne sprawy. Wierzą, że we wszystkich ludziach tkwi potencjał. Nie żywią urazy, nie mają uprzedzeń, nie szufladkują ludzi. Zamiast tego w każdym szukają tego, co najlepsze.

Zachowanie harmonii w życiu

Działania liderów są odpowiednie do sytuacji – zrównoważone, umiarkowane, powściągliwe i mądre. W sensowny sposób żyją w teraźniejszości, rozsądnie planują przyszłość i elastycznie dostosowują się do zmieniających się okoliczności. Są świadomi własnej wartości, co znajduje wyraz w ich odwadze, rozwadze, spójności wewnętrznej. Są otwarci w komunikowaniu się z otoczeniem, porozumiewają się w sposób prosty i bezpośredni. Nie uciekają się do skrajności, nie działają na zasadzie wszystko, albo nic. Myślą w kategoriach ciągłości, priorytetów, hierarchii.

Życie traktowane jako przygoda

Skuteczny przywódca docenia smak życia. Jego poczucie bezpieczeństwa pochodzi z wewnątrz, a nie z zewnątrz. Tacy liderzy przypominają śmiałych odkrywców. Podejmują inicjatywę. Odkrywają wszystko na nowo. Są elastyczni i żyją pełnią życia.

Synergia

Synergia, to stan, w którym całość jest większa niż suma poszczególnych części. Ludzie działający synergicznie są katalizatorami zmian. Poprawiają każdą sytuację, w której się znajdują. Są bardzo efektywni i twórczy. Zawsze szukają lepszych rozwiązań.

Ciągła samoodnowa

Niezawodni przywódcy regularnie rozwijają cztery sfery swojej osobowości: fizyczną, umysłową, emocjonalną i duchową. Stosowanie zasad samoodnowy zapewnia silny i zdrowy charakter oraz silną wolę.

7 komentarzy


  1. Dodałbym jeszcze, że trzeba umieć zdobyć się na pewną dozę krytycyzmu wobec własnej osoby. Nie ma nic gorszego niż samozachwyt. Trzeba mieć ambicje, apetyt na wiedzę i poszerzanie kompetencji. Warto w tym kontekście zwrócić też uwagę na efekt Dunninga-Krugera :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge