Budowanie Wiarygodności

Podstawą zaufania jest wiarygodność. Ludzie będą nam ufać jeżeli będziemy wiary godni. Pierwszym krokiem do stania się wiarygodnym jest zaufanie do siebie samego. Musimy ufać najpierw sobie, zanim inni zaufają nam.

Zaufanie do siebie

Zaufanie do siebie wiąże się z dotrzymywaniem obietnic, które składamy sobie samym. Jeżeli obiecam sobie, że jutro rano wstanę o godzinie 5:30 i zrobię to, wówczas buduję silne fundamenty i nawyk ufania sobie. Jeśli jednak nie dotrzymam danego sobie słowa, wówczas moja ufność do siebie samego maleje. Im bardziej ufam sobie, tym łatwiej mi jest podejmować wyzwania i „składać sobie obietnice”, ponieważ wiem, że ich dotrzymam.

Budowanie zaufania do siebie samego jest procesem i nieustannym wyzwaniem. Jest czymś w rodzaju „wpłaty na własne emocjonalne konto bankowe”. Natomiast każda niedotrzymana obietnica i postanowienie to „wypłata”.

Warto podjąć wyzwanie i starać się dotrzymywać danych sobie obietnic, choć nie jest to łatwe. Sama próba jest już pewnego rodzaju wpłatą. „Próbowałem, ale mi się nie udało”. To znaczy zrobiłem, co mogłem, jednak bez efektu, następnym razem postaram się bardziej”. Musimy tutaj jednak uważać aby nie oszukiwać samego siebie, udając, że podejmujemy wyzwanie, a tak naprawdę nie kiwniemy nawet palcem.

Zachęcam wszystkich do codziennych małych postanowień, niech to będą małe sprawy, takie które zrealizujemy. Będą one budować naszą ufność we własne siły – zaufanie do siebie samego.

Wiarygodność

Gdy ufamy sobie, to czujemy się dla siebie samych wiarygodni, a od takiej wiarygodności już tylko mały krok do tego, że inni ludzie zaczną nas traktować jak ludzi wiarygodnych.

Wiarygodność rodzi się wówczas, gdy dotrzymujemy obietnic, które składamy innym ludziom. Osoba, która jest wiarygodna, to ktoś taki, na kim można polegać, to ktoś taki, kto nigdy nas nie zawiódł.

Wiarygodność buduje się nieustannie i bardzo łatwo stracić tą cechę, gdy zawiedziemy, gdy nie dotrzymamy złożonej obietnicy, wówczas z naszego „konta wiarygodności” ubywa środków. Nasze konto maleje.

Wiarygodność to poczucie, że jestem kimś na kim inni mogą polegać. To pewnego rodzaju „pewność siebie”, pewność, że podołam złożonym obietnicom. Wiarygodność to podstawa zaufania.

Jak budować wiarygodność? Tak samo jak zaufanie do siebie samego, to znaczy składając i dotrzymując obietnic. Tym razem niech to będą drobne obietnice, które składamy innym ludziom.

Gdy zawiedziemy, gdy nie uda nam się dotrzymać obietnicy, to powinniśmy się do tego przyznać otwarcie i szczerze. W ten sposób nasza wiarygodność może zostać uratowana. Nie usprawiedliwiajmy się, tylko po prostu przyznajmy: „zawiodłem”, „nie dałem rady”. To trudne, ale o wiele korzystniejsze niż oszukiwanie i tłumaczenie się.

W kolejnym wpisie postaram się podać najważniejsze „wpłaty”, które zasilają nasze „emocjonalne konta bankowe”, wpłaty, które budują zaufanie do nas.

12 komentarzy


  1. Dotrzymywanie obietnic składanych samemu sobie jest podstawą poczucia własnej wartości.Ja walczyłem kilka lat z niesłownością względem samego siebie. Pomogła mi metoda małych kroków i małych nagród. Polecam ją wszystkim.
    Zenjo ostatnio opublikował..Ile kosztuje strona internetowa?My Profile

  2. Na początku należy zacząć od siebie. Z tym się zgodzę. Jeśli nie oszukujemy samych siebie, to innych również nie będziemy oszukiwać. Dobrze jest jednak również znać swoje możliwości. Chodzi o to, aby nie popełniać niepotrzebnego błędu, którym może być podejmowanie zadania przerastającego nasze możliwości.
    Krystian ostatnio opublikował..Nie utrudniaj sobie życiaMy Profile

  3. Zaufanie to coraz częściej tylko puste słowo, kyóre jest nadużywane, aby więcej zarobić i aby kogoś nabrać na większy pakiet usług. Niestety, takie czasy, że pieniądz wygrywa z moralnością i przyzwoitością.

  4. Wyrobienie sobie własnej wiarygodności to trudna praca, wymagająca wielkiego samozaparcia! A co dopiero stworzenie zaufania wśród innych :). Ale naprawdę warto nad tym pracować.

  5. Budowanie wiarygodności to przede wszystkim kwestia stworzenia właściwych relacji. zy to w pracy, związku, w domu, jesteśmy otoczeni ludźmi. Czy tego chcemy czy nie. Jesteśmy istotami zależnymi od siebie, choć tak wielu z nas robi wszystko, aby odejść od tego prawa natury i czuć się absolutnie niezależnym. Paradoks naszych czasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge