Biznes to biznes

Co to jest biznes? – Pada pytanie. Hmm, biznes to biznes – odpowiada pytany… No właśnie, co to jest ten biznes, jak rozumieć to pojęcie.

Gdybyśmy tak zapytali ludzi na ulicy: „z czym kojarzy Ci się biznes?” usłyszelibyśmy na pewno przeróżne odpowiedzi. Jedni by powiedzieli, że biznes to pieniądze, zysk. Inni odpowiedzą, ze biznes to działalność gospodarcza, to zarządzanie finansami, jeszcze inni powiedzą, że to aktywność, to bycie zajętym wytwarzaniem dóbr materialnych i usług, biznes to interes, przedsięwzięcie, handel mający przynieść zysk.

Z pewnością, to wszystko prawda. Każde z tych pojęć i odpowiedzi wiąże się z biznesem.

A co to jest biznes dla Ciebie?

Nie chcę w tym artykule opisywać jakiejś definicji biznesu, każdy zainteresowany z łatwością takową znajdzie w internecie. Chciałbym raczej podzielić się moim spojrzeniem na to zagadnienie. Czym dla mnie jest biznes.

biznes to biznes

Dla mnie biznes to pozyskiwanie klientów! Jak ja to rozumiem? Chodzi o to, że człowiek, który zajmuje się biznesem, tak naprawdę zajmuje się szukaniem dla siebie klientów. Niezależnie czy prowadzisz jednoosobowy biznes, czy wielką firmę, to tak naprawdę wytwarzasz, sprzedajesz jakiś produkt dla klienta. Zajmujesz się szukaniem ludzi, którym będziesz mógł pomóc w zaspokojeniu potrzeb, wykorzystując do tego celu własny produkt.

Produkt może być różny. Jedni biznesmeni szukają klienta, który skorzysta z naszych usług, inni szukają kogoś, kto będzie potrzebował naszego materialnego produktu.

Załóżmy, że jakaś pani potrafi świetnie piec ciasta. Jest w tym naprawdę dobra i jej „produkt” jest rewelacyjny. Mimo to nie jest ona jeszcze biznesmenką. Stanie się nią wtedy, kiedy będzie potrafiła znaleźć ludzi, klientów, którzy zechcą nabyć jej produkt. Oprócz rewelacyjnego produktu, powinna ta pani stać się ekspertem w pozyskiwaniu klientów, którzy zapłacą za ten produkt, wtedy można mówić o biznesie.

Inny przykład. Załóżmy, że masz niesamowite umiejętności w pomaganiu ludziom, jesteś świetnym Coachem albo mentorem i aby żyć z tego fachu to musisz stać się również biznesmenem. Nie wystarczą same umiejętności i wiedza w coachingu, trzeba jeszcze nauczyć się szukać ludzi, którzy zechcą skorzystać z twojej wiedzy i doświadczenia.

Tak samo jest z chociażby MLM’em albo z wielkim przedsiębiorstwem, aby mogło zaistnieć, to potrzeba całego procesu, systemu, dzięki któremu nasz produkt się „sprzeda”.

Tak sobie myślę, że takie podejście może być pomocne przy zakładaniu jakiejkolwiek firmy. Wiele firm pada, nie wytrzymuje tempa i przegrywa z konkurencją, może właśnie dlatego, że ma świetny produkt, pomysł jak go sprzedać, ale nie potrafi sobie poradzić z pozyskiwaniem klientów i to nie chodzi o jednorazowe pozyskiwanie klienta, ale o ciągły proces, system. Myślę, że aby nowy biznes przetrwał i aby nie splajtował, to musi za podstawę obrać sobie właśnie to zadanie – opracować system pozyskiwania klientów.

Jak myślicie, czy to co napisałem, ma jakiś sens? Czy takie podejście do biznesu jest do przyjęcia? Zatem jak wy rozumiecie to pojęcie?

6 komentarzy


 1. Witam,

  W zupełności się z Panem zgadzam, nawet znam historię pewnej firmy, która bardzo dobrze prosperowała, posiadała handlowców i pracowników do obsługi technicznej. Przyszedł rok w którym owa firma straciła kilku kluczowych klientów i niestety tym samym musiała zwolnić pracowników. Jednak nie przemyślała do końca swojej decyzji i zamiast zwolnić pracowników niższego szczebla, to pozwalniała handlowców. Na pewno domyśla się Pan co było dalej, przez to, że nie mogli pozyskać nowych klientów, po kilku miesiącach zwolnili kolejne osoby.
  plus ostatnio opublikował..Rachunkowość LegnicaMy Profile

 2. Tylko jak wpaść na to, ze trzeba przestać? I kiedy przestać? Żeby też praca nie stała się obsesją :D Pozyskać klienta na dzisiejszym przepełnionym rynku jest niezwykle trudno…
  Niemniej jednak – ciekawy post!

 3. Biznes to realizowanie konkrentego przedsięwzięcia, które daje konkretny produkt – towar lub usługę. Każdy biznes powinien coś wytworzyć. Warto zastanowić się, co pożytecznego się potrafi i dopiero wówczas wybierać sobie drogę. W MLM można dorobić się pieniędzy, ale większość jest jednak na dole piramidy, prawda? :)
  Patrz Trochę Szerzej ostatnio opublikował..Znani weganie i wegetarianieMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge