Bądź życzliwy

Życzliwość podobnie jak wybaczanie jest jedną z największych wpłat jakie możemy dokonać w celu poprawy naszych relacji z bliskimi nam osobami. Ponadto podobnie jak wyrażanie wdzięczności, praktykowanie optymizmu czy też zaprzestanie zmartwienia się maksymalizuje nasz wewnętrzny potencjał.

Co to jest życzliwość?

To akty dobroci, to postawa w której życzymy innym tego, co najlepsze.

Być życzliwym to posiadać umiejętność przyjaznego współżycia z innymi ludźmi.

Życzliwość to uprzejmość, dobroć, pomaganie, pragnienie czyjegoś zadowolenia, przyjaźń, serdeczność, przychylność, troska, empatia …  Życzliwość to taka postawa, gdzie pragnie się tego, co pomyślne dla jakiejś osoby, tego co dobre, wyraża troskę o drugiego człowieka. Brak życzliwości dla drugiego człowieka to najczęściej jednocześnie brak empatii, brak zdolności wczucia się w czyjś stan psychiczny, w czyjeś przeżycia. Ludzie tacy często uważają, że ich doświadczenia, uczucia, słowa i zachowania są jedynymi możliwymi do zaakceptowania, jedynymi prawdziwymi i najlepszymi, a inni w niczym nie mają racji.

Życzliwość w praktyce

Życzliwość opisana w ten sposób może się wydawać nieco ogólnikowa, kiedy próbujemy ją zdefiniować, a tym bardziej, kiedy próbujemy zgodnie z nią żyć. A zatem rozłóżmy życzliwość na cztery elementy, które można w praktyczny sposób zastosować w życiu.

Inicjatywa. Życzliwość myśli do przodu, a następnie robi pierwszy krok. Nie czeka bez celu na podpowiedź ani na to, że ktoś lub coś zmusi ją do podjęcia działania. Kiedy u podstaw twojego działania leży życzliwość, dostrzegasz potrzebę, a następnie wykonujesz ruch.

Delikatność. Kiedy u podstaw Twojego działania leży życzliwość, z uwagą i ostrożnością traktujesz innych, nigdy nie będąc przy tym niepotrzebnie osobą oschłą czy surową. Jesteś kimś wrażliwym. Czułym. Nawet wtedy, kiedy musisz powiedzieć przykre słowo, zrobisz wszystko co w Twojej mocy, by owo upomnienie, wyrzut bądź sprzeciw były tak miłe w odbiorze, jak to jest tylko możliwe.

Służenie pomocą. Bycie życzliwym oznacza, że wychodzisz na przeciw potrzebom chwili.

Okazywanie dobrej woli. Życzliwość wzbudza w Tobie chęć bycia osobą zgodną i sympatyczną. Zamiast być kimś upartym, niechętnym lub zawziętym, idziesz na współpracę, okazujesz elastyczność. Zamiast narzekać i silić się na wymówki, szukasz powodów do kompromisu i idziesz na taki kompromis.

Życzliwość może stać się nawykowa, Aby tak się stało musimy każdego dnia ją praktykować. W ramach treningu wykonaj jakiś akt życzliwości i dobroci względem drugiego człowieka. Najlepiej rób to każdego dnia. Wówczas stanie się to nawykiem.

23 komentarze


  1. Życzliwość to przekazywanie poprawnych informacji, panie Tomaszu. Uważam, że życzliwości powinien się pan uczyć. Czego dowodem są ostatnie, wypowiedzi na temat pozycjonowania. Widać, że zmienił pan zdanie. To bardzo nie fachowe. Wracając do tematu. Życzliwość to cecha, którą nie każdy bloger potrafi się umiejętnie posługiwać. Ważne aby kultura została zachowana po obu stronach.

  2. Czasy ciężkie nastały na bycie życzliwym….żeby się o tym przekonać wystarczy wsiąść do zwykłego autobusu komunikacji miejskiej.

  3. jak piękny byłby świat gdyby ludzie w 100% byliby życzliwi do siebie, zacznijmy od siebie bądźmy dla wszystkich życzliwi, pomagajmy gestem, słowem, uśmiechem :)
    tomekprusik ostatnio opublikował..Copywriting internetowyMy Profile

  4. Życzliwość jest w cenie. Życzliwi ludzie są szczęśliwsi. I mają w życiu łatwiej. Przykre jest tylko to, że dużo ludzi wykorzystuje życzliwość innych..ale nie powinniśmy się poddawać w swojej życzliwości. Karma wraca.

  5. ha – a czy będąc życzliwym i często w odpowiedzi dostając coś całkiem przeciwnego…można wybuchnąć (stracić cierpliwość? tu chyba powinienem napisać w drugim temacie:) )

  6. Jestem życzliwy dla wszystkich ludzi i dzięki temu to samo dostaje od nich. Miłość i dobro zawsze powraca, dlatego warto być dobrym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge