Bądź cierpliwy

Cierpliwość jest jednym z filarów udanego życia. Ma ogromne znaczenie dla rozwoju osobistego. Człowiek cierpliwy pozytywnie reaguje na negatywne sytuacje. Trudno wzbudzić w nim gniew.

Cierpliwość sprawia, że zamiast reagować gniewem na daną sytuacje podejmujemy decyzję reagowania ze spokojem.

Cierpliwość oczyszcza atmosferę. Stanowi wybór podejmowany w celu kontrolowania emocji, w odróżnieniu od przyzwolenia na to, by twoje emocje kontrolowały ciebie, i jest wyrazem dobrej woli, w odróżnieniu od odpłacania złem za zło.

Z drugiej strony, cierpliwość czyni nas mądrymi. Nie popycha nas ku wyciąganiu pochopnych wniosków, czy formułowania pospiesznych osądów, lecz skłania do wsłuchania się w to, co mówi do nas druga osoba. Cierpliwość blokuje drzwi, w które chce się wedrzeć gniew. Czeka ona jednak, aż wyłoni się cały obraz sytuacji, zanim ją oceni.

Niewiele osób osiąga dobre wyniki w praktykowaniu cierpliwości, a nikomu nie przychodzi ona naturalnie. Jednakże mądrzy mężczyźni i mądre kobiety będą dążyć do wypracowania w sobie tej cechy, mając świadomość, iż jest ona kluczowym składnikiem udanych relacji międzyludzkich . Stanowi ona dobry punkt, od którego można rozpocząć budowanie udanych związków.

Zachęcam do trenowania cierpliwości. Jednym z dobrych ćwiczeń może być układanie puzzli. Zachęcam również do budowania w sobie cierpliwości wobec bliskich nam osób.

Postanów, że przez cały następny dzień będziesz okazywać względem innych cierpliwość i nie skierujesz do nich żadnego negatywnego słowa. Jeśli odczujesz ku temu pokusę, postanów, że będziesz milczeć. Lepiej jest powstrzymać się od wypowiedzenia słów niż powiedzieć coś, czego później będzie się żałować.

69 komentarzy


 1. Cierpliwość jest przydatna, ja czasem mam z nią mały problem ;) Wydaje mi się, że w większości przypadków jestem cierpliwy, jednak zdarzają się chwile słabości. Każdy ma swoje granice ;) Chociaż staram się nad nimi pracować.
  Co do naturalnego bycia cierpliwym to jestem innego zdania. Według mnie niektórym łatwiej jest być cierpliwym niż innym, mają bardziej sprzyjającą temu osobowość.
  Libetias ostatnio opublikował..Co to jest czytnik RSS i dlaczego go potrzebujesz w swojej drodze do sukcesu?My Profile

 2. Problem z cierpliwością i opanowaniem pojawia się wtedy gdy człowiek ma presję czasu. W innych przypadkach jest spokojny i opanowany i podejmuje słuszne decyzję.

 3. Ja nie układałem puzzli, ale musiałem być bardzo cierpliwy w oczekiwaniu na nasze dziecko. Nie było łatwo. Dodam, że zwykle cierpliwy nie jestem, ale właśnie dzięki tej sytuacji wyrobiłem w sobie tę cechę.
  Bartek ostatnio opublikował..Koszyki kominkoweMy Profile

 4. Właśnie wróciłem ze szkolenia o niezależności finansowej i mówili tam wiele o cierpliwości, tymczasem dziś wchodzę do Ciebie i znów ta sama cierpliwość. Chyba coś w niej jest, czas zacząć ją u siebie kształtować.

 5. Cierpliwość nie jest cechą łatwą do nauczenia. Więcej ludzi się chyba z nią rodzi niż sobie ją wyrabia w trakcie trwania życia. Nawet jeśli przez pewien czas nam się nie udaje to nie powinniśmy się poddawać. Układanie puzzli wbrew pozorom wiele tutaj pomaga ;)
  Alicja ostatnio opublikował..Oleje CastrolMy Profile

 6. Są ludzie z natury cierpliwi. Są też tacy, którzy są w gorącej wodzie kompani. Ci drudzy mogą osiągnąć cierpliwość, lecz w ich przypadku wymaga to czasu i pracy nad sobą.

 7. zgadzam się cierpliwość jest jedną z bardziej deficytowych rzeczy u ludzi :), osoby które ją mają lub już ją wyprawowały są o wiele szczęśliwsze :)

 8. No i pięknie. Przez Ciebie wyjąłem z szafy stare puzzle i zaczynam układać. To w ramach mojej bezsenności.

 9. Cierpliwość – cecha którą zawsze chciałem posiadać. Niestety należę do ludzi, którzy są bardzo niecierpliwi i szybko się wkurzają. Ehh

 10. Kocham układać puzzle! Bardzo mnie to relaksuje i wycisza. Szkoda, że teraz nie mam już tyle czasu co kiedyś…

 11. W niektórych sytuacjach bardzo trudno być cierpliwym. Ludzie z reguły chcą od razu. Brak cierpliwości widoczna jest zwłaszcza u młodych ludzi. Po skończeniu szkoły średniej chcieliby od razu mieć dobra pracę, a po studiach prace w zawodzie. Większość nie myśli o tym, że to wymaga czasu i poświęcenia. Tylko wytrwali i cierpliwi dochodzą do celu

 12. Uwielbiałem układać puzzle jak byłem młodszy. Pamiętam, że przy tym mogłem się wyciszyć i faktycznie potrafiłem jakby „uczyć się” cierpliwości. Niestety teraz nie mam czasu na ich układanie – ale kto wie, może w następny weekend coś poukładam? Dzięki za inspiracje :)
  Robert ostatnio opublikował..Lampa wisząca STIAMO V2753 ITALUX – 84,48 złMy Profile

 13. Tak, cierpliwość jest ważna, chodzi o to,żeby nie ulegać i się nie poddawać, wtedy mamy szanse, żeby osiągać sukcesy. Należy przy tym pamiętać, żeby wszystko robić z głową, a powinno być dobrze,
  Mateusz ostatnio opublikował..Oszczędzanie na opaleMy Profile

 14. Ja uważam cierpliwość i konsekwencję w dążeniu do celu za dwa najważniejsze filary samodoskonalenia. Oczywiście cierpliwość trzeba trenować przez całe życie, ale warto, wszystko co robimy powinno być dokładnie przemyślane.
  Travis ostatnio opublikował..Teksty na podrywMy Profile

 15. Zgadzam się, ale z drugiej strony nie można zapominać o wyładowywaniu gniewu w inny sposób, bo kumulowanie wszystkiego w sobie, to też nie jest wyjście, polecam wysiłek fizyczny, który wydziela przy okazji endorfiny
  Marek ostatnio opublikował..Odmrożenia – stopnieMy Profile

 16. W zasadzie nie ma czegoś takiego jak cierpliwość. Jest tylko pasja, która pozwala robić to, na czym nam zależy, bez patrzenia na efekty – bez oczekiwania nagłych rezultatów.

  1. Ciekawy punkt widzenia… Myślę, że pasja wiąże się w jakiś sposób z cierpliwością. Często przychodzą momenty, gdy nawet to co lubimy robić, zaczyna nas męczyć, wówczas potrzeba cierpliwie przeczekać i nie poddawać się, a pasja odnowi się i wyda kolejne „owoce”.
   Sławomir Stolarczyk ostatnio opublikował..Energia do działaniaMy Profile

 17. Cierpliwość jest bardzo mocno związana z inteligencją emocjonalną. Ludzie cierpliwi często potrafią oddzielić emocje i reakcje. To bardzo cenne umiejętności.

 18. Myślę, że trzeba tu rozróżnić 2 formy cierpliwości: pierwszą nazwijmy ‚cierpliwość działania’, np. wcześniej rzeczone puzzle, kiedy robimy coś monotonnego, ale musimy się na tym skupić i sami mamy wpływ na przebieg czynności. Druga forma to powiedzmy ‚cierpliwość czekania’, najlepszy przykład to siedzenie w poczekalni, nie wykonujemy żadnej konkretnej czynności i nie trzeba się na niczym skupiać, liczy się tutaj tylko upływ czasu i nie mamy na to wpływu. Często brakuje mi tej pierwszej cierpliwości, monotonne rzeczy mnie szybko nudzą i dlatego nie lubię puzzli :) ale za to jak mam na coś czekać, to czekam cierpliwie, mogę w tym czasie rozmyślać nad wieloma rzeczami i na pewno nie jest to czas zmarnowany :D

 19. Cierpliwość popłaca. Dla osób które nie radzą sobie z opanowaniem nerwów warto jest znaleźć sobie zajęcie które wyciszy i zrelaksuje takie aby ćwiczyć swoją cierpliwość. Ja np. wyciszam się szyjąc rzeczy z filca.
  olka ostatnio opublikował..Kontenery standardoweMy Profile

 20. Układanie puzzli to bardzo dobry sposób na ćwiczenie cierpliwości. Ze swojej strony polecam również modelarstwo, np. klejenie modeli samolotów. Łatwo rozpoznać osobę cierpliwą wśród osób oczekujących na spóźniający się autobus.
  Paula ostatnio opublikował..Soczewki u dzieci?My Profile

 21. Cierpliwość nigdy nie była moją mocną stroną, w każdym razie staram się nad sobą pracować, żeby stawać się lepszym człowiekiem …

 22. Wiecie co, jak bardzo ja chciałbym być cierpliwym człowiekiem. Niestety nie zawsze mi sie to udaje. Pracuję nad tym ale jak widzę swoje małe dziecko i to jak ono jest niecierpliwe to myślę sobie, że nikomu z nas nie przychodzi to z łatwością

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge