Analiza własnych wartości

Nasze wartości mogą nas wspierać, ale mogą również ograniczać. Gdy odczuwamy wewnętrzny opór przy jakimś działaniu prawdopodobnie jest ono sprzeczne z naszymi indywidualnymi wartościami. Odnalezienie ich i uporządkowanie ma na celu zwiększenie prawdopodobieństwa osiągnięcia tego, czego głęboko pragniesz.

Odnalezienie Twoich indywidualnych wartości

Jeżeli chcesz odkryć wartości, którymi kierujesz się w życiu, wykonaj krótkie ćwiczenie.

Usiądź wygodnie i zrelaksuj się. Skoncentruj się na tym co się dzieje w Twoim ciele. Jak będziesz gotowy to zadaj sobie następujące pytanie: Co jest dla mnie najcenniejsze w życiu? Pierwsza rzecz jaka przyjdzie ci do głowy wiąże się z najcenniejszą wartością, jaką wyznajesz. Zapisz odpowiedź i zadaj sobie to pytanie jeszcze dwa razy, tak abyś otrzymał trzy różne odpowiedzi. Przyjrzyj się swoim odpowiedziom i dla każdej z osobna zadaj sobie następujące pytania:

 1. Co mi to da, że to osiągnę?
 2. Otrzymując odpowiedź, postaw sobie kolejne pytanie do tej odpowiedzi: I co mi to da?
 3. Powtarzaj kroki 1 i 2 do momentu dotarcia do emocji takich jak miłość, szacunek, uznanie, samorealizacja, wolność…
 4. Zapisuj uzyskane odpowiedzi.

Możesz ustawić zapisane odpowiedzi w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej.

Uczucia, jakie wypisałeś, są najważniejszymi dla ciebie wartościami, cała reszta to sposoby ich osiągnięcia.

Teraz warto określić zasady i reguły, które będą określać nasze uczucia. Zastosuj poniższy schemat:

Wiem, że czuję się… gdy …

Oto kilka przykładów:
Wiem, że czuję się zdrowy, gdy chodzę na spacery zamiast siedzieć przed telewizorem.
Wiem, że czuję się zdrowy, gdy mogę biegać codziennie 5 kilometrów.
Wiem, że czuję się radosny, gdy mogę się uśmiechać do ludzi.

Napisz po kilka takich reguł i zasad do każdej wartości. Ma to na celu przekazanie ci, co doświadczasz w związku z posiadaniem tych konkretnych wartości. Dostrzeżesz również różne sposoby dostarczania sobie odpowiednich stanów emocjonalnych. Zacznij żyć zgodnie z tymi zasadami i regułami.

analiza wartosci

Czy Twoje cele są zgodne z wartościami?

Każdy z nas ma jakieś cele. Niektórzy wybierają je świadomie inni nie. O tym jak wyznaczać cele pisałem już w jednym z artykułów. Jeżeli nasze cele są sprzeczne z indywidualnymi wartościami to często ich nie osiągamy. Np. jeżeli cenisz sobie aktywność oraz bezpieczeństwo to te dwie postawy mogą się wykluczać. Zadaj sobie kilka pytań, aby zbadać, czy twoje cele są w zgodzie z tym co ma dla Ciebie autentyczną wartość.

 1. Jakie wartości motywują mnie do osiągnięcia tego właśnie celu?
 2. Jakie wartości powstrzymują mnie od zmiany?

Przeważnie jest tak, że nie osiągamy naszych celów, gdy wartości, które nas powstrzymują mają dla nas wyższą wagę, od tych wspierających. Dlatego musisz znaleźć wartość wspierającą i postawić ją wyżej w hierarchii. Abyś osiągnął postawione sobie cele, muszą być one zgodne z tym, co cenimy najbardziej. A co wtedy, gdy są one w sprzeczności? Masz dwie możliwości. Musisz zmienić cel albo dopasować system wartości.

Jak dopasować system wartości?

Możemy posłużyć się technikami, które już opisałem w tym artykule. Określ nową listę. Zacznij od zrobienia listy wartości, które chciałbyś mieć we własnym systemie. Możesz ustawić je w hierarchicznej kolejności. Następnie określ do każdej z nich kilka reguł i zasad, a następnie staraj się żyć zgodnie z nimi. Możesz często zaglądać do tej listy. Po jakimś czasie zacznie się zmieniać twój obecny system wartości na taki jaki sam chcesz mieć.

Uwagi końcowe

Nasze wartości są subiektywne i wewnętrzne. Można je porównać do map, które nie są prawdziwym terytorium, lecz jedynie subiektywną próbą jego przedstawienia. Mapy te mają źródło w niezmiennych zasadach, które rządzą naszym światem. Im dokładniej wartości odzwierciedlają właściwe zasady – prawdziwie ukształtowanie terytorium – tym bardziej będą pożyteczne.

6 komentarzy


 1. Poczucie własnej wartości jest bardzo ważne, tak samo jak obiektywna ocena własnej pracy. Artykuł bardzo przydatny i przystępnie napisany.
  Roksana Bysiak ostatnio opublikował..DrożdżeMy Profile

 2. Najważniejsze to żyć w zgodzie z samym sobą, jesli przeciwstawiamy sie własnym zasadom robimy sobie krzywdę jak w przysłowiu ” Nie rób drugiemu co Tobie niemiło”

 3. Dodałabym jeszcze tylko tyle, że każdy z nas powinien mieć świadomość tego, że różni ludzie kierują się w życiu różnymi zasadami. Nie ma w tym nic złego. Czasami nawet to właśnie to sprawia, że rzeczywistość nabiera nowych kolorów. Oczywiście tylko pod warunkiem, że nie będziemy oceniać tego, czyje zasady są lepsze.

  1. Przede wszystkim trzeba odróżnić marzenia od fantazjowania. Fantazje mogą być totalnie wybujałe, a marzenia biorą się z naszych oczekiwań, co do tego, jak chcielibyśmy aby coś wyglądało, a nie wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge